SAIPA_Renault_Pars_Tondar-1

V Íránu se bude opět vyrábět první generace Dacie Logan. Tentokrát už bez Renaultu

Autor: Pavel Srp - Zdroj: carscoops.com - Foto: SAIPA - 15. 11. 2020


Auta, která jsme v Evropě znali před desítkami let, jsou v některých jiných zemích stále v prodeji. Ještě donedávna to byl například Peugeot 405, který vyráběli v Íránu. A tam teď bude vznikat další auto, které se na starém kontinentu neprodává už od roku 2012. Íránci budou vyrábět první generaci Dacii Logan, ovšem už bez přispění automobilky Renault.

Francouzský koncern PSA, ale i Renault už z íránského trhu odešli. Donutila je k tomu politická situace a uvalené sankce od USA před dvěma lety. Jejich íránští partneři, s nimiž na výrobě aut spolupracovali, ale začali vymýšlet, jak o úspěšné modely nepřijít. Už v loňském roce například společnost Iran Khodro Company (IKCO), která vyráběla i zmiňovaný Peugeot 405, zahájila i výrobu Peugeotu 301

Teď ovšem jiný íránský výrobce plánuje další auto, které už se v Evropě 8 let neprodává. Tentokrát to bude kompaktní sedan od Renaultu. Vyrábět chce totiž model Renault Pars Tondar, který je první generací Dacii Logan. Ta se v Íránu i některých dalších zemích světa prodávala do roku 2018 pod značkou Renault. Tehdy ale francouzský výrobce zemi opustil a auto se vyrábět přestalo.

Teď chce druhý největší íránský výrobce automobilů SAIPA, sídlící v Teheránu, výrobu obnovit. Generální ředitel SAIPA Javad Soleimani, řekl pro zprávy státní televize Press TV, „že se výrobci už se podařilo lokalizovat více než 85 procent potřebných dílů k výrobě a má už i potřebné know-how. Výrobou tak naváže na dřívější modely Logan, prodávané pod názvy Renault L90, Renault Tondar 90 a Renault Pars Tondar“.

Javad Soleimani dále řekl: „Když Renault se zahájením sankcí od USA opustil Írán, dali jsme se v SAIPA do plánování nové výroby L90, to mělo být hotové do 18 měsíců. Využít jsme k tomu chtěli továrnu v Íránu, která by vyráběla většinu potřebných dílů, a zbytek budeme obstarávat a montovat z dílů dovážených.“

Nová generace, která ponese označení SAIPA Renault Pars Tondar, má dokonce splňovat přísnější standardy a být kvalitnější.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *