zeleznicni_prejezd

V ČR začne od února fungovat železniční přejezd, který automaticky monitoruje dopravní přestupky

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Wikimedia Commons, Peter L. Svendsen, CC BY-SA 3.0, Odkaz - 31. 1. 2023


Železniční přejezdy mohou být pro řidiče velmi nebezpečné, především pak ve chvíli, kdy právě řidiči ignorují dopravní předpisy. A to přesto, že postihy za nezákonné chování u železničních přejezdů jsou poměrně přísné. I proto bude od 1. února na železničním přejezdu ve Vendryni u Třince spuštěn plnohodnotný provoz automatizovaného systému na zaznamenání a vyhodnocení přestupků. Technické řešení připravila v rámci pilotního projektu ve spolupráci s Ředitelstvím služby dopravní policie a Magistrátem města Třince. Loni úspěšně obstálo ve zkušebním provozu a jeho ostré nasazení v lednu schválila policie i ministerstvo dopravy. Automatický kamerový systém začne postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech.

Přejezd je zabezpečený výstražnými světly a závorami. Kvůli častému nerespektování výstražné signalizace jej Správa železnic zahrnula mezi vytipované lokality, kde mají na chování řidičů dohlížet inteligentní kamery. Systém funguje tak, že kamery u přejezdu registrují spuštění světelné výstrahy a po uplynutí přiměřené doby na bezpečnou reakci řidiče potom průjezd každého auta. Dokumentaci o přestupku pak přes Centrální místo služeb předají na servery policie. Software je automaticky roztřídí a informace o přestupcích aut do 3,5 tuny postoupí příslušné obci s rozšířenou působností. „Pro řidiče takový přestupek na železničním přejezdu znamená záznam 7 bodů do jeho bodového hodnocení, vedle toho mu hrozí také pokuta až 5 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel až na 6 měsíců,“ upozorňuje Jiří Zlý, ředitel služby dopravní policie. Finanční prostředky z výběru pokut poputují do rozpočtů obcí, které budou příslušnou agendu vyřizovat. Porušení zákona v případě vozidla nad 3,5 tuny připadne automaticky k řešení dopravnímu inspektorátu Policie ČR.

Přečtěte si také:  Chyby na železničních přejezdech jsou tvrdě trestány. Závory jsou ale jen psychologické, dají se bez problému prorazit

Kamery průkazně dokumentují protiprávní jednání i při mlze, sněžení a jinak zhoršených podmínkách, rozeznají také zahraniční vozidla. Po analýze ostrého provozu ve Vendryni bude možné automatizovaný systém v této podobě spustit i na dalších vytipovaných železničních přejezdech. S důsledným postihováním vjíždění na železniční přejezd v době, kdy svítí výstražná světla, tak musí řidiči v budoucnu počítat na více místech.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *