Nikde jinde na světě by tak megalomanská stavba asi vzniknout nemohla. Jenomže právě proto, kde byl most postaven, se po něm asi běžný smrtelník jen tak nesveze.

Most je dle zahraničních médií dlouhý 55 kilometrů, ale oficiální čínská stránka, která se mu věnuje, tvrdí, že jeho délka je 42 kilometrů. Pravda tak bude asi někde uprostřed. Ke stavbě náleží ještě speciální tunel pro lodě, které by pod mostem nemusely proplout. Důvod je prostý, most nesměl být postaven do příliš velké výšky, protože je poblíž letiště a mohl by vadit leteckému provozu.

Jeho stavba trvala 9 let, ale Číňané ho původně chtěli otevřít o něco dřív. Nakonec si však dali víc záležet na tom, aby podle nich vydržel až 120 let a přežil všechny tajfuny a všechna zemětřesení, která jsou v této oblasti velmi častá. A ještě jedno číslo: 20 miliard dolarů, tedy asi 449 miliard Kč. Tolik totiž stavba mostu stála.

Jakkoliv je tato stavba, propojující města Hong Kong a Macao s pevninským Zhuhai, vskutku neuvěřitelná, doprovází ji jedno velké „ale“. Most totiž není tak úplně určen pro běžné obyvatele Číny. Ti budou muset žádat o speciální povolení, aby na něj mohli vjet, a toto povolení rozhodně nedostane každý. Most tak budou využívat politici, zahraniční návštěvy a autobusy, které budou vozit turisty z letiště. Ovšem jakýkoliv vstup pro pěší na most bude samozřejmě zakázán.