bmw-logo

V Brně někdo u silnice odložil celkem pěkné BMW. Město s ním nemůže nic dělat, úředně totiž neexistuje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Michal Zimmermann, město Brno, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - 8. 9. 2021


Najít volné parkovací místo se ve městech začíná podobat kovbojce. Aut je stále více a ulice nejsou nafukovací. Řada řidičů navíc parkuje hodně neohleduplně a zabírá tak více místa než opravdu potřebuje. Pak jsou tu ale ještě vraky starých aut, které jejich majitelé už nepotřebují a nechtějí. I taková auta zabírají parkovací místa těm, kteří je opravdu potřebují. Od roku 2020 je v platnosti novela zákona, která měla zjednodušit odstraňování vraků z ulic. Ovšem v Brně se přesto našel jeden, který fakticky odstranit nejde. Nepřekáží totiž provozu a navíc fakticky úředně neexistuje.

Informace o odstaveném autě i s fotkou se objevila na twitteru. Jde o stříbrné BMW řady 3, generace E46, které na první pohled nevypadá nijak špatně. Na druhý je ale vidět, že má prázdné pneumatiky a poničená minimálně zpětná zrcátka. Autor fotky Michal Zimmermann k tomu napsal: „Nemohl by tohle auto na Zemědělské před Mendelu někdo odtáhnout? Stojí tam už tak půl roku.“ U příspěvku pak označil twitterový účet města Brna.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Zástupci města mu napsali: „Nemohl, už jsme se o to pokoušeli. Bohužel není znám provozovatel. Auto není dohledatelné ani podle VIN kódu, ani ze záznamů o technické kontrole. Zkrátka úředně neexistuje.“ Auto nelze označit ani za černou skládku nebo zábor, což město vysvětlilo takto: „V tomto případě je v legislativě díra. Auto nelze odvézt z toho důvodu, že by se o něj pak mohl přihlásit majitel.“

Jednou z reakcí byl i dotaz, zda je tedy možné si na ulici kamkoliv odložit tedy cokoliv, například kontejner nebo prostě jen starou krabici třeba od nábytku. Na to zástupci města odpověděli: „Tam pak záleží na posouzení. Zda se jedná o odpad, o zábor apod. U těch aut/vraků je ta situace složitější.“

Problémové BMW

V tomto konkrétním případě má město s autem hned několik problémů. V prvé řadě jsou to zákonné nutnosti, které auto nesplňuje. Nemá VIN kód, nemá registrační značky a fakticky neexistuje. Navíc nijak nepřekáží v provozu, což by byl důvod k jeho okamžitému odstranění. Ostatně, přesně tak v pražské části Řeporyje funguje starosta Pavel Novotný, který vraky v ulicích řeší, jak on sám říká „spoluprací s UFO“, které mu pomáhá vraky přemístit do ulice, čímž je možné je nechat ihned odstranit.

Navíc toto konkrétní BMW nesplňuje označení vrak. Ten zákon definuje takto: „Vrak je silniční vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla.“ A BMW z Brna na první pohled tolik závad nemá.

Co s ním?

Problém je, že toto konkrétní auto nemá majitele. A dle zákona musí úřady nejprve vyzvat právě jeho, aby auto odstranil. A to nejde. Je to tak trošku Hlava 22. Zákon totiž ukládá majiteli komunikace, aby odstranění vraku nejprve navrhl silničnímu správnímu úřadu. Pokud ten souhlasí, musí pak uložit provozovateli vozidla, aby jej odvezl, na což má dva měsíce. A tady je háček, protože nikdo neví, kdo je provozovatel. Není tedy možné komukoliv uložit jeho odstranění.

Pokud by to možné bylo a vrak byl i po uplynutí dvouměsíční lhůty na svém místě, může pak vlastník komunikace nechat auto odtáhnout na vrakoviště, přičemž všechny náklady naúčtovat majiteli. Jenomže v tomto konkrétním případě se znovu dostáváme k tomu, že nikdo neví, kdo to je. Zdá se tedy, že dokud nezasáhne „UFO z Řeporyjí“, jen těžko s tímto autem někdo něco udělá. A je ho škoda, opravdu nevypadá nijak špatně.

Štítky: , , , , , ,

24 názorů na “V Brně někdo u silnice odložil celkem pěkné BMW. Město s ním nemůže nic dělat, úředně totiž neexistuje”

 1. co se týče umístění vinka na klobouku tak záleží z jakého pohledu je to myšleno, zda s pohledu od kapoty nebo od řidiče …..

 2. Magistrát ovšem lže. Vozidlo bez PZ nesmíte zaparkovat na veřejné komunikaci, ale pouze na svém pozemku. Auto navíc stojí na chodníku, kde nemá co dělat. Tedy odtáhnout ho může.

 3. 3 7.21 jsem na vozidle fotil vylepené usnesení silničního správního úřadu ze dne 24.5.21 o nařízeném ohledání vozidla dle $ 19d odst.5 z.č.13/1997 Sb. a to ve lhůtě min. 5 dnů od vylepšení usnesení. O čem je tady vůbec řeč? Úřad ohledání zjistil, že vozodki není registrováno a tím že nebyla splněna povinnost STK. Takže co jiného než splnit povinnost-šup, v zákonné lhůtě vozidlo naložit a v zákonné lhůtě prodat?

 4. vypadá to na další thorovo kladivo :D jede si nekdo udělat selfí? nebo to tam v brně zavřou na vokruh

 5. Co zapazrat v Polsku (znamka na celnim skle) a jde to prece resit jako vec opustena nebo nalezena. Tak v cem je problem?

 6. E46 má vinko pod kapotou na levém „klobouku“ tlumiče. Jak můžou vědět, že tam není? Otevřeli kapotu? Kdo říkal, že tam vin není? Pak jsou tam dálniční známky na okně. Na těch je SPZ napsaná. Prostě úředník konat nechce. A víte proč? Protože by zjistili, že je to čorka a museli by pracovat.

  Mimoto, pokud budu hrát jejich hru a nejde zjistit komu to patří, tak to označím jako nález pokladu. Na pozemku města…

  A ještě jedna věc. Za půl roku už z toho však bude.

   1. Fuchimi Nakule

    Podle zákona auto nesmí otevřít. A to ani policie. Je tam prostě legislativní díra… Diví se tomu někdo??

 7. ta vrana-vrak by sa hodil aspon na díly,ale kdybych to s kemy odvezl byl trestán za krádež…..kvůli pěti minutám…

 8. Jezis odvezt do Slatiny na odtahovy parkoviste. Stat muze i tam a az ho bude majitel hledat, budete hned vedet kde je.

  1. Pokud autu chybí identifikační znaky (VIN atd.), tak jak se o něj někdo může přihlásit? Jak dokáže, že je opravdu majitelem? Dotáhnout, dát na web města výzvu a po uplynutí lhůty dát do prodeje ( dražby) a hotovo.

 9. vyhlásit v ulici blokové čištění nebo něco na ten způsob a pokud tam auto bude stále stát tak jej „legálně“ odtáhnout??

  1. Stojí na chodníku. Navíc se dnes už neodtahuje.

   V Praze jsme měli 8 let takový křáp v ulici. Každý rok 2x čištění a jen ho objeli. Prý to taky nebyl vrak, ale gumy prázdné, těsnění dveří zpuchřelé a přes léto prorůstal plevel už skrz. Přitom to mělo SPZky a čitelný VIN pod předním sklem. Teprve asi před rokem něco změnili na magoši a konečně auto zmizelo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru