Pokud jste někdy cestovali směrem na jih, a stačí i Evropa, jistě jste si všimli, že v těchto státech řidiči milují troubení. Dávají tak najevo radost, vztek, ale třeba i to, že odbočují, to, že jedou rovně, anebo také to, že prostě jedou. Některé národy mají troubení jako součást automobilové kultury. To ale nezaznamená, že to některé tak trochu neštve.

Těmi naštvanými na všudypřítomné klaksony jsou v přiloženém videu policisté obrovského indického města Bombaj. Ať už se podíváte na jakékoliv záběry nebo jen fotografie z tohoto místa, zjistíte, že kolony, na které si stěžujeme u nás, jsou oproti těm bombajským, procházkou růžovou zahradou. Desetitisíce řidiče se tam potkávají v úplně ucpaných ulicích a svou frustraci dávají najevo právě hlavně troubením.

První automatický semafor byl instalován v Praze. Letos slaví 90. narozeniny

Protože je ale těch řidičů obrovské množství, je to troubení nesmírně nepříjemné. S tím se rozhodli bojovat tamní policisté, kteří k vybraným bombajským semaforům nainstalovali hlukoměry. Jakmile hluk z troubení dosáhl 85 decibelů, semafor resetoval 90sekundový odpočet červené, která tak naskočila od začátku. Zjednodušeně řečeno, čím více řidiči troubili, tím déle stáli na červené.

Velmi vtipné řešení mělo za úkol jediné. Odnaučit řidiče neustálému, zbytečnému a hlavně hlasitému troubení. A zjevně to pochopili rychle. Jedni se sice trošku rozčilovali, většina to ale brala s humorem.