test-mercedes-benz-R107-280-SL-Cabrio

Jízda v kabrioletu se staženou střechou je snem nejednoho řidiče. Máte i vy v úmyslu investovat do nového auta a užít si léto s větrem ve vlasech, ale nevíte, pro jaký typ střechy se rozhodnout?

Střecha dělá kabriolet

Kabriolet definuje zejména jeho střecha – ta buď zcela chybí, nebo je skládací. Taková se pak ovládá pouhým stiskem tlačítka, s manuálně stahovatelnými střechami se dnes už příliš často nesetkáte. Jízda se staženou střechou je samozřejmě hlavním lákadlem kabrioletu, na druhou stranu musíte počítat s vyšší hlučností a sníženou bezpečností.

TIP: Jestliže přemýšlíte nad koupí nového auta, prohlédněte si nabídku vozů na Heurece, kde si snadno uděláte představu o ceně.

Plátěná skládací střecha

Mezi hlavní výhody plátěných střech patří bezesporu jejich lehká konstrukce a dobrá skladnost, díky které střecha ve složeném stavu nezabírá příliš místa v zavazadlovém prostoru. Avšak je třeba mít na paměti, že plátno je poměrně náchylné k vnějším vlivům. Auto proto parkujte na čistém a suchém místě a jeho střeše věnujte dostatečnou péči – samozřejmostí by mělo být pravidelné čištění a impregnace. Myslete také na to, že kabriolet může představovat snadný cíl pro vandaly nebo zloděje – přes plátěnou střechu se do vozu dostanou podstatně snáz než přes tu pevnou kovovou.

Přečtěte si také:  V ČR je na prodej Škoda 110 L Cabrio. Původně pochází z Bosny a Hercegoviny

Pevná skládací střecha

Pevná skládací střecha zajišťuje lepší zvukovou i tepelnou izolaci, takže se jízdy v kabrioletu nemusíte vzdávat ani v zimních měsících. Díky robustnější konstrukci může pevná střecha po zavření zlepšovat torzní tuhost vozu, čímž výrazně zlepšuje jeho ovladatelnost při extrémní zátěži.

A jaké jsou nevýhody? Počítejte jednak s vyšší hmotností, jednak s většími nároky na místo. Složená střecha často zabere velkou část zavazadlového prostoru, na rodinnou dovolenou proto raději vyrazte ve vhodnějším autě. U plně automatických střech rovněž hrozí větší riziko závady a drahých oprav. Na rozdíl od plátěné střechy, se kterou lze s trochou snahy ručně manipulovat i při nefunkčnosti elektromechanického systému, s pevnou střechou se vám to v drtivé většině případů nepovede.

Přečtěte si také:  Jaguar C-TYPE Continuation je "úplně nový" veterán. Automobilka nově ručně vyrobí limitovaný počet kusů

Hardtop střecha

Jednu dobu jste se u kabrioletů mohli setkat také se speciální neskládací střechou označovanou jako hardtop. Tu využívali zejména majitelé vozů s plátěnou střechou, kteří si chtěli užít pohodovou jízdu i v zimě. V současnosti jsou ale hardtop střechy u nových vozů spíše výjimkou.

Nezapomeňte si na na svém vozidle vyměnit pneumatiky. Žebříček nejlepších seřadíte i na Heureka.sk

Přidat komentář