Před pár dny jsme vám říkali, že Amsterdam chce do pár let zakázat vše, co pohání spalovací motory, tedy auta, motorky, skútry, ale i autobusy nebo lodě. Kromě toho podobně postupuje i řada dalších evropských měst jako Paříž nebo Mnichov. Podobně už se vyjádřili i zástupci Madridu a Barcelony. Spalovací motory jsou v současné době strašák číslo jedna a snaha úřadů o záchranu ovzduší se ubírá výhradně tímto směrem zákazů. Jestli je to dobře, ukáže až čas.

Faktem ale je, že zatím se zákazům vjezdu a omezením dopravy věnovala hlavně evropská města. Vypadá to však, že tato epidemie se šíří i za „velkou louži“. Starosta Los Angeles Eric Garcetti oznámil, že městu došla trpělivost s nedýchatelným ovzduším a proto hodlá také rázně zakročit. Rozhodl se, že do roku 2025 bude 25 % městských vozidel, tedy autobusy nebo taxíky, budou poháněny elektřinou. Do roku 2035 jich bude 80 % a do roku 2050 celých 100 %.

Amsterdam zakáže všechny spalovací motory. Nejpozději v roce 2030

Jako první velkou elektrickou výměnou projdou elektrické autobusy, které by měly být nejpozději do roku 2028 plně elektrické. Zástupci města ale ví, že tohle vše nejde udělat jen tak. Proto zároveň vyhlásilo, že má v plánu rychle postavit minimálně 20 velkých dobíjecích stanic pro několik vozidel.

Město hodlá také rozšířit síť městské hromadné dopravy, aby lidé nemuseli na cestách trávit tolik času a dojíždět zbytečně dlouho. Krom toho ale Los Angeles už brzy zavede městské zóny, do kterých bude vjezd zpoplatněn.