shell

Ušetřit na dovolené za palivo není nic složitého. Často stačí i jen maličká zajížďka

Autor: Radim Plachý - Foto: Shell - 12. 6. 2024


Chystáte se autem na dovolenou do zahraničí? V okolních zemích mohou být pohonné hmoty i výrazně dražší, a tak se v konečném důsledku může dovolená velmi snadno prodražit. Poradíme, jak na pohonných hmotách alespoň trošku ušetřit.

Raději mimo dálnice a svépomocí

Je jedno, jestli na dovolené řešíte každou korunu nebo máte velmi volný rozpočet, nikdo nechce vyhazovat peníze jen tak zbytečně, obzvlášť když si za ně může pořídit třeba dobrou večeři. Dobrou radou, jak ušetřit i dost peněz, je tankovat mimo dálnice. To ostatně platí i u nás – a nejen na dálnicích, ale i na městských okruzích. Vždy platí, že výrazně levnější pohonné hmoty najdete ve městech. Na dálnicích tak tankujte jen ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné. Možná teď chcete argumentovat zajížďkou, ale nemusí to být pravda. Nižší ceny jsou i v obcích a městech těsně u dálnic, zajížďka tak může znamenat jen pár kilometrů a minut, ale zároveň úsporu i několik eur.

Už i v Česku jste si jistě všimli, že řada čerpacích stanic zavedla obsluhu pro tankování. Jde o člověka, který ve chvíli, kdy přijedete ke stojanu, proaktivně nabízí, že vám natankuje. Ovšem třeba v Itálii si na takovou službu dejte pozor. Stojany, u kterých tato obsluha operuje, bývají dražší než ty, kde si tankujete sami. Často vás tankování u stojanu s obsluhou vyjde i o 20 centů na litr dráž. A to i ve chvíli, kdy obsluhu odmítnete a natankujete si sami. Nehledě na to, že pokud využijete služeb obsluhy, je dobré ji ještě něco přihodit do ruky. Proto, především v zahraničí, vždy raději tankujte svépomocí a dobře si hlídejte ceny.

Jak jsou na tom ceny pohonných hmot v Evropě? Česko rozhodně není nejdražší

Pozor na platby kartou i pojištění

Velký pozor dejte také při placení platební kartou, a to nejen za pohonné hmoty. Na platebním terminálu vám totiž velmi často bude nabídnuta služba DCC, tedy Dynamic Currency Conversion (česky „dynamický převod měny“). „Jde o službu, která se uplatňuje při výběrech hotovosti z bankomatů v zahraničí nebo při bezhotovostních platbách kartou tamtéž. DCC umožňuje okamžitě zaúčtovat výběr/platbu v měně, ve které je veden účet k Vaší kartě (většinou tedy v Kč), podle směnného kurzu uvedeného na bankomatu/terminálu,“ informuje například banka Moneta. A právě v poslední části tohoto vysvětlení je zakopaný pes. Nabídnutý kurz totiž stanovuje banka obchodníka a bývá téměř vždy vyšší než ten, který by následně použila vaše banka při zaúčtování provedené platby bez DCC. Vždy tedy plaťte v lokální měně, na koruny v těchto případech úplně zapomeňte.

Pokud jedete vlastním autem, doporučujeme také se před cestou dobře pojistit. Jakkoliv je možné, že pojistku nakonec nebudete potřebovat, je dobré myslet i na možné problémy během cesty. Ať už je to špatně natankované palivo, defekt nebo třeba prasklé okno, to vše je v zahraničí velmi drahé. O případném odtahu do Česka nemluvě. Řada tuzemských pojišťoven nabízí připojištění vozu k cestovnímu pojištění a jde fakticky o krátkodobé havarijní pojištění využitelné i v zahraničí. Doporučujeme proto před cestou projít nabídku pojišťoven a pojištění nepodceňovat.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru