Obyčejné postarší trojkové BMW na startovní čáře vedle Lamborghini Gallardo, Ferrari 458 Italia a nebo vedle upraveného Porsche 911 GT3 RS 9ff? Zdálo by se to jako předem jasný souboj, ovšem ne tak právě u tohoto BMW.

Trojka E30 se vyráběla v letech 1982 až 1991, je to tedy již kus historie, ale tenhle konkrétní kousek jezdí lépe než kdejaká moderna. Stačí se podívat na přiložená videa. Ač na první pohled upravené pouze decentně, pod kabátem prošlo velmi důkladnou úpravou.

Řadový šestiválec o objemu 2,5 litru (M50B25) je nově přeplňován turbodmychadlem, které může tlačit až 1,7 baru, a díky tomu může být výkon více než sedm stovek koní. O pohyb vpřed se starají výhradně kola zadní nápravy, a tak je potřeba při rozjezdu trochu cviku a citu na plynový pedál. Jakmile se ale kola chytnou, příval točivého momentu je roztáčí takovou rychlostí, že se ani moderní supersporty nechytají. Tohle BMW má nejen kompletně přepracovaný motor co do hardwaru, ale i co do softwaru, a ve spalovací komoře hoří ethanol (E85).

A tady sice jiné BMW E30, ale opět podobný případ. Původní motor + doping turbodmychadlem: