Umíte správně jezdit po kruháči? Blinkry a přednosti v jízdě jsou základ

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Besip - Foto: Policie ČR - 12. 6. 2023


Pokud byste hledali místo, kde řidiči až příliš často zmatkují a neví, co dělat, pak by to jistě byl kruhový objezd. Přitom stačí sledovat dopravní značení, zpětná zrcátka a správně používat blinkry.

Sledujte dopravní značení

Standardně platí, že ten řidič, který přijíždí ke kruhovému objezdu, dává přednost těm, kteří už na něm jsou. Je ale nutné si dát pozor na výjimky. Pokud totiž u kruhového objezdu žádná značka o dávání přednosti není, platí na něm přednost zprava. To znamená, že ti, kteří na kruhovém objezdu jsou, dávají přednost těm, kteří na něj chtějí najet.

Pokud má navíc vjezdová komunikace do kruhového objezdu více pruhů, do pravého jízdního pruhu, který je vně kruhového objezdu, se řadí vozidla opouštějící objezd první odbočkou, do vnitřního jízdního pruhu (levého) vozy opouštějící objezd poslední odbočkou. Vždy sledujte i vodorovné dopravní značení, tedy čáry na silnici.

Pokud se dostanete na kruhový objezd o více jízdních pruzích, může se stát, že vám dá trošku zabrat. Pamatujte, že řidič, který přejíždí z pruhu do pruhu, musí dávat znamení o změně směru jízdy a zároveň nesmí ohrozit ani omezit vozidlo v tom pruhu, do kterého se chystá přejet. Platí zde tedy obdobná pravidla jako při jakémkoli jiném přejíždění z pruhu do pruhu.

„Pokud tedy jedete ve vnitřním pruhu a chcete vyjet ven z kruhového objezdu, musíte dávat znamení o změně směru jízdy a současně nesmíte ohrozit ani omezit řidiče, který jede ve vnějším jízdním pruhu. V takové situaci se možná nevyhnete nutnosti objet kruhový objezd vícekrát,“ poradila vrchní komisařka Policejního prezidia Hana Rubášová.

Zároveň připomněla, že při vjezdu na kruhový objezd je zakázáno upozorňovat na změnu směru, protože řidič musí jet vždy doprava, jinou možnost nemá. Zároveň v Česku platí, že je blinkr používán, nutno zmínit, že povinně, až při výjezdu z kruhového objezdu. Nikoliv při jízdě po něm. Nicméně třeba ve Francii se standardně bliká směrem doleva i během jízdy po kruháči a zahraniční řidiči to občas praktikují i u nás.

Štítky: , , , ,

3 názory na “Umíte správně jezdit po kruháči? Blinkry a přednosti v jízdě jsou základ”

 1. Jaroslav Kristián Kamrla

  Nevidím důvod, proč trestat řidiče za to, že dává znamení o změně směru jízdy při vyjíždějí na kruhový objezd, i když je jasné, že bude odbočovat vpravo. Ve vyhlášce je tolik zavádějícíh nařízení, že je kolikrát nutno si ji přečíst několikrát, aby člověk pochopil, co tím chtěl autor říci. Je to prostě slátanina, která může býti na 50 stranách. Nemluvím o značkách, kde jsou zbytečně komplikované výklady. Viz nové doplnění vyhlášky v červenci 2023 o provozu na pozemních komunikacích. A to jezdím po Evropě již letos 50 let. JEDINÉ, CO ŘIDIČ MUSÍ UMĚT NA 100 %, JE PŘEDVÍDAT.

 2. Jo pěkný, takhle to na těch kruháčích chápu a jezdím tak, ale spousta řidičů nedává přednost, když jedu ve vnitřním kruhu, dávám znamení, že budu přejíždět do vnějšího a následujícím výjezdem vyjíždět a vesele mě tam najedou a díví se, že troubím…

  Ale pobavila mě ta věta, že se u nás nesmí dávat znamení o změně směru před vjezdem na kruhák, vím, že to tak je v pravidlech, ale na druhou stranu tam je, že znamení musím dávat včas a když dojedu ke mrňavému kruháku a chci odbočit hned prvním výjezdem (který je kolikráte tak blízko, že už odbočuji ven, ale zadek auta ještě ani není celej na kruháku, tak kdy asi má člověk blikat, aby to bylo včas, protože když začnu blikat až na kruháku, tj. až při vyjíždění tím prvním výjezdem, tak je to pozdě….
  Zavedl bych možnost blikat doprava ještě před kruhákem v případě, že ho budu opouštět hned prvním výjezdem a bylo by to ok. Navíc to tak mnozí děláme a ostatní ten úmysl chápou… Ovšem může nastat situace, kdy někdo bude chybně blikat před vjezdem, ale nemá v úmyslu hned první výjezdem vyjet, tak pak může nastat problém :-( Blbě se bude prokazovat, že dotyčný blikal už před vjezdem na kruhák, pokud člověk nebude mít štěstí a nebude to vidět na kameře, pokud ji má a má dostatečně široký úhel záběru…

  1. Jaroslav Kristián Kamrla

   Jaký problém, když pojede ve svém pruhu. Kolikrát vidím, že řidič zapomene vypnout směrové světla i po několika stech metrech jízdy po odbočení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru