Zhruba každých pět minut se v České republice stane nějaká dopravní nehoda a zhruba každých 30 minut viník od nehody ujede. Důvody pro to jsou různé, někdo nechce nést odpovědnost, jiný ví, že má třeba „máslo na hlavě“, další zpanikaří či nechce přijít o bonusy od pojišťovny. Všichni si ale ujetím od nehody mnohdy vykoledují přísnější postih. V některých případech jim dokonce hrozí až vězení.
Podle policejních statistik a údajů Centra dopravního výzkumu ujeli viníci mezi lety 2021 až 2023 od celkem 54 185 dopravních nehod. Přitom nešlo jen o banální ťukance. „Vždyť při těchto haváriích přišlo o život 27 lidí, 66 bylo zraněno těžce a 1436 lehce. Zjednodušeně se dá říct, že každou půlhodinu, přesněji 29 minut, na českých silnicích někdo ujede od dopravní nehody,“ upozorňuje ÚAMK.
Někdy jen pokuta, jindy soud
Může se stát, že špatně odhadnete parkovací místo a odřete auto vedle sebe. Pokud je majitel auta na místě, vše řešte pomocí formuláře o dopravní nehodě, případně při vyšší škodě volejte policii. Tu ale volejte i v případě, kdy majitel na místě není. Možná vás napadne nechat na místě vzkaz s kontaktem, ale i to se bere jako ujetí od nehody a je za to stejný trest, jako kdybyste ujeli bez jakéhokoliv řešení. Jde o pokutu až do 25 000 Kč, čtyři trestné body a zákaz řízení až na půl roku.
Nejhorší řidiči jsou v Ústeckém kraji. Potvrzují to i počty nehod
Vypadá to jako velmi přísný trest, ale je to hodně mírné v porovnání s tím, co hrozí od ujetí nehody se zraněním. Na to totiž myslí trestní zákoník a ten říká: „Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.“
Pokud tedy způsobíte nehodu, při níž je někdo zraněn, musíte dotyčné osobě pomoci. Pokud tedy u toho nebudete sami ohroženi. Pamatujte, že pomoc je i zavolání profesionálních záchranářů, hasičů či policie. Ale ani po takovém telefonátu nesmíte z místa odjet!
A co ve chvíli, kdy se ocitnete v roli poškozeného? Pokud přijdete k nabouranému autu, vždy volejte policii. I kdyby šlo jen o odřené plechy. Jakmile policisté viníka najdou, máte skoro vyhráno, protože dotyčný bude muset škodu uhradit. Ve chvíli, kdy viníka nenajdou, musíte vše bohužel platit ze své kapsy, případně z havarijního pojištění.