david_cerny-porsche_911-socha-beetle_1-bb-centrum-praha_4-vyskocilova (11)

U pražské magistrály se objevila hýbající se socha Porsche. Je to dílo Davida Černého

Autor: Pavel Srp - Zdroj: PASSERINVEST GROUP - Foto: Pavel Srp - 4. 4. 2020


Pokud jste v posledních několika dnech jeli po pražské magistrále, tedy po ulici 5. května, možná jste si všimli nové sochy automobilu, napíchnutého na špendlíku. Jde o dílo známého výtvarníka a sochaře Davida Černého pro sousedící administrativní centrum ve Vyskočilově ulici.

Socha dostala jméno „BEETLE 1“ a vypadá jako Porsche 911 (964). Socha zobrazuje auto v nadživotní velikosti. Je osm metrů dlouhá, tři a půl metru široká a s celým stožárem, symbolizujícím špendlík celkem 17 metrů vysoká. Auto má připomínat živočicha, brouka v entomologické sbírce, odkud pramení i název. Na exotický, různorodě zbarvený hmyz odkazuje i samotná barva, jejíž odstín se mění podle úhlu pohledu.

Socha se navíc skládá z 11 pohyblivých segmentů, které v určitém časovém horizontu začínají díky hydraulice měnit sochy. Auto se dokáže celé ohnout nahoru nebo dolů, případě tyto pohyby kombinovat.

 

„Proč pohyblivý automobil? Umístění u pražské magistrály, můj ambivalentní vztah k automobilu na jedné, té špatné straně jako ke společenskému fetiši, na druhé straně od dětství těžká závislost na ikonickém automobilu Porsche 911,“ přibližuje svou ideu vytvoření sochy pro BB Centrum pro tiskovou zprávu společnosti Passer Invest umělec David Černý a dodává: „Ferdinand Porsche, liberecký rodák, je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle – Brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry, Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě zaklad v brouku. Takže je to taková českoněmecká automobilová přesmyčka.“

U pražského BB Centra byla socha instalována ve středu 1. dubna 2020 a investorem je majitel přilehlých administrativních budov, společnost PASSERINVEST GROUP.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *