U cyklistky, ke které kvůli aktivistům přilepeným k silnici přijeli hasiči později, byla ohlášena mozková smrt

Autor: Anina Russová - Zdroj: Aktivistická skupina Letzte Generation, Policie Berlin- Foto: Aktivistická skupina Letzte Generation - 5. 11. 2022


V pondělí 2. listopadu se v Berlíně stala vážná nehoda, při které byla zraněna cyklistka, a nakonec i řidič míchačky, pod jehož koly skončila. Berlínští policisté a hasiči upozornili na to, že kvůli aktivistům přilepeným k silnici měla problém se na místo dostat těžká technika, která by zvedla míchačku a bylo by tak možné dostat z pod jejích kol zraněnou ženu. Bohužel se ukázalo, že dotyčná, byť byla odvezena do nemocnice tak rychle, jak to v tu chvíli šlo, má mozkovou smrt.

Na svém twitterovém účtu to ohlásila berlínská policie, která napsala: „Ošetřující lékaři diagnostikovali mozkovou smrt a nadále se o ni starají na jednotce intenzivní péče.“ Teď bude na příbuzných, zda a kdy ji nechají odpojit od přístrojů, což by znamenalo okamžitou smrt.

K případu už se vyjádřila i aktivistická skupina Letzte Generation, která vydala prohlášení už začátkem týdne. Tehdy v něm psala, že jí jde sice líto toho, co se stalo, ale chyba je podle nich hlavně na straně vlády. Kdyby totiž prý vláda udělala to, co po ní požadují, nebylo by potřeba tak tvrdých kroků, jaké podnikají.

A velmi obdobně se vyjádřila i k informaci, že u 44leté cyklistky byla konstatována mozková smrt. Ve svém twitterovém prohlášení napsala: „Skutečnost, že byla u cyklistky ohlášena mozková smrt nás zasáhla. Příbuzným přejeme hodně sil. Směr, kterým se ubírá vláda je smrtící, sebedestruktivní a vede nás ke klimatickému chaosu. Mírový odpor nám dává naději a šanci dosáhnout velkých změn i v krátkém čase. Ohledně případě se zatím dočítáme spousty nepravd a lživých informací, které šíří velká média. Rádi bychom tedy počkali na vyjádření policie.“

A to bude v tomto případě nezbytně nutné. V prvé řadě je nezbytné zjistit, co se vlastně stalo, protože první informace hovořily o tom, že cyklistka na kole ztratila rovnováhu a pod nákladní auto spadla. Další, co musí policisté vyšetřit, je následně napadení řidiče míchačky, který byl na místě nehody pobodán. Jestli šlo za lynč kvůli nehodě nebo o náhodný čin ještě nebylo potvrzeno.

Policii ale také čeká vyšetřování toho, jak moc se do stavu cyklistky podepsala blokáda dopravy aktivisty. Faktem je, že se těžká technika zdržela v koloně, kterou aktivisté způsobili. Vyšetřovatel ale musí zjistit, jak moc a jestli vůbec by se její včasný příjezd pozitivně podepsal na stavu pacientky. Nicméně německé zákony jsou přísné, pokud bude prokázána souvislost stavu cyklistky s blokádou silnice, a tedy pozdním příjezdem hasičů, je možné, že se aktivisté dočkají obvinění.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru