YDRAY-SOUND-CUPRA-09 small

Hudba dokáže kombinací tónů vyjadřovat emoce. A co se děje v přírodě? Zvuky praskajícího dřeva, vzájemného tření kamenů nebo větru ženoucího se nad měděným povrchem – to jsou vjemy, které lze nyní vnímat v modelu CUPRA Born. Následujícím způsobem se týmu designérů a inženýrů značky CUPRA podařilo přeměnit hudbu přírody na „elektrický“ zvuk značky CUPRA.

Holistický zážitek

Cílem bylo dosáhnout celkového zážitku, který bude víc než jen součtem svých částí. S tímto přístupem vytvořila značka CUPRA zvuk modelu Born. První 100% elektromobil značky má nulové emise, ale vytváří nesmírné množství emocí. Designový tým toho dosáhl tím, že vytvořil celý vesmír smyslových vjemů.

Přečtěte si také:  Budoucnost šéfa koncernu Volkswagen je stále nejistá. Odborům vadí jeho chuť po elektromobilitě

„Design značky CUPRA je inspirován přírodou. Nikoli její romantickou verzí, ale její nejautentičtější, surovou podobou: kameny, dřevem, minerály… A tato inspirace utváří design značky CUPRA, materiály a barvy, a také zvuky, které její vozy vydávají. Vytvořili jsme holistický zážitek, v němž všechno vypráví stejný příběh,“ říká Francesca Sangalliová, vedoucí týmu barev a materiálů ve společnosti CUPRA.

YDRAY-SOUND-CUPRA-07-small
Zvuky praskajícího dřeva, vzájemného tření kamenů nebo větru ženoucího se nad měděným povrchem – to jsou vjemy, jimiž je inspirován zvukový projev modelu CUPRA Born

Emoce, které uslyšíte

Zvukoví inženýři značky CUPRA použili při hledání těchto emocí na základě uvedené inspirace nejmodernější technologie. Definovali tóny pro zamýšlenou zvukovou kompozici. „Kreativní proces se v mnoha ohledech podobal skládání hudby. Použili jsme dynamickou kombinaci záznamů přírodních i elektronických zvuků. Byl to opravdu fascinující a naprosto neobvyklý proces. Jsme přesvědčeni o tom, že výsledek bude stejně úchvatný jak pro řidiče, tak i pro chodce, kolem nichž bude vůz projíždět,“ říká zvukový inženýr společnosti CUPRA Adrián Mateo.

Přečtěte si také:  Nový elektromobil Toyota bZ4X s dojezdem 450 km se oficiálně představuje

Příroda v pohybu

Stejně jako v divočině není „elektrický“ zvuk značky CUPRA statický, ale prochází proměnami a vývojem. „Úzce jsme spolupracovali s inženýry, abychom vyvinuli tři pilíře, na které při vytváření těchto emocí spoléháme: tajemnost, napětí a výraz,“ vysvětluje Francesca. Společně tak vytvořili dynamický zvuk, který rezonuje mezi uvedenými třemi koncepty. „Chtěli jsme, aby zvuk dynamicky vyjadřoval různé emoce v závislosti na tom, jak je vozidlo v daném okamžiku řízeno. Například v závislosti na zrychlení se může vyvíjet rychleji nebo pomaleji. Výsledkem jsou různé smyslové vjemy spojené s těmito třemi koncepty,“ dodává Adrián.

Zvuk pro svět značky CUPRA

Lidé si již tuto smyslovou kreaci mohou poslechnout, protože nová CUPRA Born se jako etalon elektrických modelů značky CUPRA vydává od letošního listopadu do ulic a na silnice celého světa.

Přečtěte si také:  Test Hyundai Kona Electric (2021)

„Myslím si, že jsme dosáhli úžasného zvuku, s metalickými tóny, které však nejsou nepříjemné, a s teplem dřeva, které je klidnější a měkčí. A pak je tu měď, která vydává hodně světla. Je to opravdu skvěle zkomponovaný zážitek,“ říká nakonec Francesca.

Přidat komentář