Patříte mezi řidiče, kteří používají klakson pokaždé, když se na ně někdo třeba jen špatně podívá? Popoháníte klaksonem pomalu jedoucí řidiče? Nebo snad troubení používáte místo nadávek (nebo společně s nimi) a vysvětlujete tak ostatním, že opravdu nejedou podle vašich představ? Pak připravujete živnou půdu pro to, abyste dostali pokutu. Troubení má totiž svá pravidla. A navíc jsou místa, kde je troubení zcela zakázáno.
V obci nebo mimo ni?
Zákon o výstražném znamení v podobě troubení říká: „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.“ Je tedy jasné, že troubit na někoho jen proto, že vás zdržel na semaforech nebo v křižovatce, není dle zákona možné.
Zároveň rovnou zapomeňte na dlouhé nepřerušované troubení, čímž sice možná trochu upustíte páru v koloně, ale opět porušujete zákon. Zákon totiž také říká: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“ A zběsilé troubení rozhodně mezi nadměrné obtěžování hlukem patří.
Už tedy víme, že zbytečné a zbytečně dlouhé troubení je přestupek. A za ten hrozí pokuta až 2500 Kč. Připomínáme, že především ve městech existují zóny, v nichž je troubení zcela zakázáno. Taková místa poznáte podle dopravního značení.