Dálnice D1 jako kdyby byla prokletá. Už jsme si asi všichni bohužel zvykli na to, že dopravní nehody a kolony jsou na ní celkem pravidlem. Nicméně to, co se dělo během minulého týdne, nemá obdoby. Hasiči, policisté i záchranáři tam totiž byli nuceni zasahovat hned u dvou velmi vážných dopravních nehod.

První nehoda zastavila provoz na 211. kilometru mezi Brnem a Vyškovem v pondělí před polednem. Celkem se na místě srazily čtyři náklaďáky, dodávka a navíc ještě osobní auto. Při nehodě byli zraněni tři lidé, jeden se z auta dostal sám, další dva, oba řidiči nákladních aut, z trosek museli dostat hasiči. Nebyla to ale žádná lehká práce.

Přečtěte si také:  Nová D1: Modernizace běží na sedmi úsecích, v říjnu zmizí první omezení

Jaroslav Mikoška, mluvčí hasičů k tomu řekl: „Vyproštění obou řidičů bylo extrémně náročné a v obtížných klimatických podmínkách. V jednom případě šlo o zcela zdeformovanou kabinu kamionu, který narazil do návěsu kamionu před sebou. V kabině bylo minimum prostoru a hasiči se velmi těžce dostávali ke zraněnému a museli ještě vytvořit dostatečný prostor k jeho vyproštění. Řidiče se ze zdemolované kabiny podařilo vyprostit po téměř dvou hodinách.“

V druhém případě zůstal řidič zaklíněný v troskách kabiny, která trčela několik metrů do vzduchu. Při vyprošťování musel dokonce asistovat vyprošťovací automobil, který zajistil nahnutý přívěs. I v tomto případě řidiče ven hasiči dostávali více jak dvě hodiny.

Viník nehody ještě není policií přesně určen, zatím to ale vypadá, že jeden z řidičů kamionu dostatečně nesledoval provoz a naboural do kolony stojící před ním.

Extrémně silný požár

Nejspíš totožný scénář, tedy nedostatečné věnování se řízení a následný silný náraz, má dle prvních výsledků vyšetřování, které ovšem stále probíhá, i nehoda ze středy. Její výsledek je ale mnohem závažnější. Náraz byl tak silný, že způsobil masivní požár, ke kterému se ani hasiči nejprve nemohli přiblížit.

Nehoda se stala na 189. kilometru, a ačkoliv byla první jednotka hasičů na místě už po pěti minutách od nahlášení, chvíli nemohla dělat vůbec nic. Požár byl tak silný, že byli i hasiči v ohrožení. Plameny zcela zničily osobní auto, kamion a hodně poškodily i další nákladní auto. Bohužel při této nehodě zemřeli dva dospělí a jedno dítě. Dle dostupných informací šlo o jednu rodinu. Další tři lidé byli vážně zraněni.

Škoda po této nehodě jde do milionů a mimo jiného způsobila absolutní dopravní kolaps. Dálnice D1 byla několik hodin zcela uzavřená a kolony nebraly konce. Právě proto hasiči vydali upozornění, které říká, že by řidiči s kolonami měli počítat dostatečně dopředu.

Přečtěte si také:  Jedna nehoda, jedna čerpací stanice, tři zbourané náklaďáky a škoda přes milion

Na svém webu umístili následující rady: „Apelujeme na řidiče, aby si s sebou v autě vždy vozili láhev (klidně i více lahví) pitné vody. Aby měli i malou krabičku s energetickými tyčinkami, stravu pro děti a deku či spacák. Výčet uzavřeme ještě pár hračkami na zabavení těch nejmenších pasažérů. A na závěr další důležité upozornění. Do kolony dojíždějte obezřetně a nezapomeňte již při příjezdu vytvářet záchrannou uličku, která umožní rychlý průjezd vozidlům integrovaného záchranného systému.“