Toyota odstartuje do legendárního závodu 24h Le Mans z prvního místa

Autor: Tisková zpráva -   13. 6. 2014


TOYOTA Racing, vedoucí tým Světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA WEC vybojoval se svým vozem č. 7 TS040 HYBRID pole position (první místo) na startu 82. ročníku závodu 24 hodin Le Mans na okruhu de la Sarthe.

Le Mans Test

Kazuki Nakajima, který pilotuje vůz č. 7 společně s Alexem Wurzem a Stéphanem Sarrazinem, se stal historicky prvním japonským jezdcem, který se postaví do čela startovní roštu, když časem 3:21.789 vteřiny získal pro Toyotu už druhou pole position v tomto slavném závodě.

Vůz č. 8 pilotovaný trojicí Anthony Davidson, Nicolas Lapierre a Sébastien Buemi odstartuje do sobotního závodu ze třetího místa.

Navzdory snížení spotřeby paliva o plných 25% vylepšil vysoce výkonný vůz TS040 HYBRID s výkonem 1000 koní rekordní čas týmu TOYOTA Racing o 0.557 vteřiny, když vloni vyjel pole position časem 3:22.346 vteřiny.

Model TS040 HYBRID ovládl oba úvodní závody letošního Mistrovství světa vytrvalostních závodů FIA a díky svému vysokému výkonu a snížené spotřebě se pomalu stává průkopníkem nové éry vytrvalostních soutěží, což se v Le Mans znovu potvrdilo.

O postavení na startu závodu 24 hodin Le Mans rozhoduje nejrychlejší čas na jedno kolo zajetý v kterékoliv ze tří kvalifikačních jízd.

Na začátku poslední části letošní kvalifikace, která byla kvůli několika červeným vlajkám v úvodních dvou kvalifikačních jízdách prodloužena o 30 minut, se za volantem střídali Kazuki a Sébastien a hned po startu dokázali vylepšit své časy z prvních dvou jízd.

Po změnách v nastavení auta se na trati vystřídali všichni piloti, aby otestovali pneumatiky i novou konfiguraci vozu, a na závěrečné pokusy o co nejrychlejší čas se do kokpitu znovu vrátili Kazuki a Sébastien.

Žlutá fáze v závěru třetí části kvalifikace jim sice další vylepšení času neumožnila, ale i přesto tým TOYOTA Racing do závodu odstartuje z první a třetí pozice.

Pozornost celého týmu se nyní soustředí na závěrečné přípravy na sobotní závod, který začne v 15:00 hodin našeho času, a TOYOTA Racing věří, že se mu na 16. pokus konečně podaří legendární 24hodinovku v Le Mans ovládnout.

Le Mans 24 Hours

TS040 HYBRID č. 7 (Alex Wurz, Stéphane Sarrazin, Kazuki Nakajima)

  • Kvalifikace 1 (středa): 3. místo (3:25.313 s), 12 kol
  • Kvalifikace 2 (čtvrtek): 1. místo (3:22.589 s), 20 kol
  • Kvalifikace 3 (čtvrtek): 1. místo (3:21.789 s), 37 kol
  • Startovní rošt: 1. místo
Přečtěte si také:  Jsou situace, kdy ani povinné ručení viníkovi nehody nepomůže. Pozor na ně

Alex Wurz: “Jsem mega šťastný, je to opravdu výborný výsledek. Kazuki si vedl skvěle a povedlo se mu zajet neskutečné kolo. Jsme nadšeni nejen z pole position, ale vůbec z celé práce, kterou jsme dnes odvedli a která nám dává do sobotního závodu velké naděje. Předvedli jsme úžasnou týmovou práci, každý krok při nastavení vozu a následném testování byl precizní, takže jsem na náš celý tým velmi pyšný.“

Stéphane Sarrazin: “Stát znovu na pole position je nádherný pocit. Celý tým odvedl výbornou práci a Kazuki zajel parádní kolo. Včera jsme měli velmi dobré auto, ale dnes jsme měli neuvěřitelné auto. Nastavení vozu bylo opravdu skvělé, takže musím poděkovat celému týmu. Našemu autu absolutně věříme a do závodu tak půjdeme s velkou nadějí. Můžeme jet na plný výkon opravdu v každém kole, v každé zatáčce. Závod bude samozřejmě velmi dlouhý a my dobře víme, že musíme zůstat klidní a trpěliví a neskočit do něj po hlavě jako do krátkého sprintu.“

Kazuki Nakajima: “Přestože to je závod na 24 hodin, je příjemný pocit startovat do něj z pole position. Jsem velmi spokojený s naším autem, takže celému týmu mockrát děkuji. Podařilo se nám připravit pro závod vynikající vůz. Trošku jsem se trápil se spoustou aut na trati, ale povedlo se mi jedno rychlé kolo a to stačilo k zisku pole position. Bude to náročný závod, ale dnes jsem opravdu šťastný. Nemuseli jsme nijak měnit strategii a podařilo se nám zajet rychlé kolo v pravý okamžik. Myslím, že jsme na závod skvěle připraveni.“

Le Mans Test

TS040 HYBRID č. 8 (Anthony Davidson, Nicolas Lapierre, Sébastien Buemi)

  • Kvalifikace 1 (středa): 4. místo (3:25.410 s), 12 kol
  • Kvalifikace 2 (čtvrtek): 5. místo (3:23.661 s), 19 kol
  • Kvalifikace 3 (čtvrtek): 3. místo (3:22.523 s), 36 kol
  • Startovní rošt: 3. místo

Anthony Davidson: “Jsem v sedmém nebi z toho, co se našemu týmu a především Kazukimu podařilo. Moc gratuluji autu č. 7 a celému týmu. Mám trošku pocit, jako bych se v poslední části kvalifikace ani pořádně nesvezl. Všechno nám skvěle vycházelo, Séb měl parádní formu, my jsme viděli, že je ideální čas na to, abychom mu dali nové pneumatiky, a jsem moc rád, že jsme to udělali, protože to byla správná volba ve správný okamžik. Sébastienovi se možná trošku pletla ostatní auta na trati, ale nakonec se mu podařilo zajet třetí nejrychlejší čas. Startovat do závodu ze druhé řady bohatě stačí.“

Nicolas Lapierre: “Vyjeli jsme si první a třetí místo na startu a to je skvělý výsledek, protože nesmíme zapomínat, že soupeři bojovali o pole position jako lvi. My jsme se o pole position taky několikrát pokusili, ale nebyl to náš jediný cíl – víme, že závod bude dlouhý. Denní i noční nastavení auta vypadá dobře, takže se těšíme na závod, protože si myslím, že tak dobře připraveni jsme ještě nikdy nebyli. Kazuki zajel fantastické kolo a já mu za to chci pogratulovat.“

Sébastien Buemi: “Ze všeho nejdříve chci poblahopřát autu č. 7, odvedli vynikající práci, především Kazuki. Zajel velmi dobré kolo a zajistil tak pro celý tým fantastický výsledek. Samozřejmě mě trošku mrzí, že jsme až za nimi, to nemá žádný pilot rád, ale pro tým je to skvělé. Závod bude dlouhý, tak uvidíme, co přinese.“

Le Mans Test

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *