2023-Toyota-GR-Supra-manual

Toyota chystá manuální převodovku pro své sportovní hybridy. Spojka se bude umět „vyšlápnout“ i sama

Autor: Radim Plachý - Zdroj: carscoops.com - Foto: Toyota - 3. 5. 2023


Podle posledního vývoje v automobilovém světě by se mohlo zdát, že manuální převodovky jsou na vymření, ale není tomu tak. Toyota totiž před časem představila manuál pro GR Supru a teď chystá manuální převodovku pro své sportovní hybridy.

Toyota už v srpnu 2021 podala na patentový úřad přihlášku, v níž je právě manuální převodovka pro její sportovní modely hybridních vozů. Speciální systém, který japonská automobilka vyvíjí, by měl dokázat zajistit potřebnou spolupráci mezi spalovacím motorem a elektromotorem a řidiči zároveň dopřát ten správný pocit z manuálního řazení.

Přečtěte si také:  Nový šéf Toyoty prozradil, že by mohlo být víc sportovních modelů GR

Samotný patent se nejvíce věnuje samotnému fungování spojky. Jde úplně jinou cestou než koncern Hyundai Motor Group, který používá elektronicky ovládanou spojku iMT, Toyota totiž použije systém na bázi kyvadlového ventilu se třemi spojkovými válci. Velmi zjednodušeně řečeno by mělo jít o propojení řídicí jednotky a spojkového pedálu, což má přinést pocit jako u běžného manuálního řazení. Problémem je totiž právě spolupráce spalovacího motoru a elektromotoru a zejména jejich střídání při pohonu auta. Řešení japonského výrobce by také mělo být schopno „vyšlápnout“ spojku ve chvílích, kdy by auto zcela zastavilo.

Na podrobnosti si budeme ještě počkat, pokud se takové řešení nakonec dostane do výroby.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *