zavodni-lada_granta-mr_motorsport-1

LADA je automobilkou, která už dnes v západní Evropě příliš nezaujme. Jde o značku, vyrábějící levná auta, jenž nejsou technicky tak moderní, na jaká jsme zvyklí. To však neznamená, že ani LADA by nemohla být zajímavá. Vznikla už totiž i jako závodní speciál.

Závoďák si můžeme prohlédnout na přiložených fotografiích. Je to LADA Granta, přestavěná na závodní speciál. Přestavbu provedla společnost MR Motosport přímo v Rusku a nyní jde o plnohodnotné závodní auto s bezpečnostním ochranným rámem, ale i všemi dalšími součástkami.

Přečtěte si také:  Autodrom Most vyráží do sezóny 2022 s novým asfaltem a velkými plány

Pod kapotou je úplně nový motor. Je o poznání výkonnější, než sériové jedna šestky. Jde o velký turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec s objemem 1,75 litru, jehož výkon je 250 kW/340 koní při 5600 otáčkách za minutu. Motor je spojen šestistupňovou sekvenční převodovkou, z níž se výkon přenáší na všechna čtyři kola. Oproti sériovému modelu LADA Granta byl také zcela přepracován podvozek, dostal závodní tlumiče i pružiny.

zavodni-lada_granta-mr_motorsport-2

Hmotnost auta je jen 1254 kilogramů. Může za to samozřejmě i fakt, že interiér přišel o veškeré komfortní prvky a zbytečnosti (čalounění, odhlučnění, elektronika, apod.). Místo původní sedadel jsou tu jen dvě sportovní sedadla a šestibodové bezpečnostní pásy a sportovní volant s miniaturním palubním displejem.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Casale je po 1. etapě v cíli šestý, Macháček dvanáctý

Výrazných změn doznala také karoserie. Na té jsou nové aerodynamické prvky, upravená kapota s nasáváním vzduchu, jiná zrcátka, jiné nárazníky, ale také rozšířené blatníky. Nechybí ani křídlo na víku kufru, které má přidat potřebný přítlak při vyšších rychlostech.

MR Motorsport chtějí tento závodní speciál homologovat a nasadit ji do soutěží v rallye. Už v příštím roce má jezdit v šampionátu v Rusku. Později by dokonce mohla jezdit i v kategorii R5 ve zbytku Evropy, ale možná i světa. Cena bude jistě nižší, než u dnes nabízených er pětek.

zavodni-lada_granta-mr_motorsport-3