Zdroj: Autocar

Škoda sice slaví úspěchy po celém světě, ale nejvíce jejích aut na kilometr čtvereční potkáte podle nás jedině v České republice. Schválně se občas kolem sebe rozhlédněte na semaforech a spočítejte, kolik škodovek kolem vás stojí. Garantujeme vám, že jich bude vážně hodně.

Daleko od nás, ve Velké Británii, žije mladý muž, který je velkým fandou naší domácí značky. Dokonce tak velkým, že si pořídil velkou spoustu modelů a stal se tak jejich sběratelem. A nemluvíme o nových nebo alespoň trochu nových kouscích. Tenhle chlapík má ve sbírce dokonce Felicii.

Nutno říct, že ve Velké Británii je škodovka velmi oblíbená a na silnicích tam její vozy potkáte v hojném zastoupení. Nikdy bychom si ale nevsadili na to, že právě zde žije jeden z těch největších sběratelů škodovek, jakého jsme kdy viděli.

Tenhle škodovkář se jmenuje Mark Torok a celkem vlastní 70 automobilů značky Škoda. Ve sbírce, které říká sirotčinec, najdete Favority, Formany, Felicie, ale nechybí ani Superb nebo Octavie. Nejstarším autem sbírky je podle majitele Škoda 110 De Luxe z roku 1973, kterou má Mark z Československa, odkud ji zachránil před jistou smrtí sešrotováním.

Všechna auta jsou podle něj pojízdná a ve vcelku dobrém technickém stavu. Jen možná designově ne moc udržovaná. Ono také udržovat v čistotě 70 aut, když vám na hlavu většinu roku jen prší, není asi žádný med.