Ruský off-road Lada Niva vám asi nemusíme jinak výrazně představovat. Jde o legendární terénní vůz, který byl vyráběn a konstruován tak, aby vydržel i nemožné. Nejde o žádné luxusní auto, vše od interiéru, přes techniku i exteriér je děláno s ohledem na praktičnost. Ne na design. Ale abychom byli upřímní, ta hranatá karoserie nám co se designu týče, vlastně vůbec nevadí. Je to jednoduché a bez zbytečných kudrlinek.

Jak už jsme řekli, Niva je terénní auto, což znamená, že disponuje pohonem všech kol a  zvýšeným podvozkem. Jenomže se našla parta šílenců, kteří právě z takového auta udělali modlu všech tuningářů, kteří milují supernízká auta. Opravdu hodně nízká auta.

Celý projekt vznikl v Rusku, kde také jinde, ale výjimečně jej nemá na svědomí Vlad z projektu Garage 54. tentokrát jde o projekt party z YouTube kanálu Iling Show, která se rozhodla postavit ‚nejnižší Ladu na světě‘. Tak přesně ji pojmenovali, a kdo jsme my, abychom se s nimi přeli. 🙂

Volkswagen Golf po tuningovém zásahu jako ukázka nesmyslných a naprosto stupidních úprav

Ostatně, výsledek jejich práce mluví za sebe dost přesvědčivě. Aby totiž nejnižší Ladu na světě mohli představit, museli zadní kola dostat přes karoserii tam, kde standardně bývají pasažéři na zadních sedadlech. Přední kola jsou zase nacpána až ke kapotě a motor je umístěn až nad kapotou.

Výsledkem je prakticky nulová světlá výška, takže odhadujeme, že velkou úpravou prošly také díly jako nápravy a vše, co k nim patří. V sériovém provedení by je Lada tahala po zemi a daleko nejspíš nedojela. Jenomže podle záběrů videa, na kterém se Iling Show se svou prací pochlubili, to vypadá, že tahle Lada funguje. A vůbec ne špatně. Jen se dost divíme, že s tím mohou vyjet na silnice. Ale je to Rusko, tam je možné asi vše.