Tmavé fólie na oknech sice uleví od sluníčka, ale pokud nejsou dle zákona, můžete za ně i přijít o řidičák

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR -  22. 6. 2022


V těchto horkých dnech se každý řidič snaží, aby si ulevil od často velmi nepříjemného slunce. Řadu z nich pak jistě napadlo nechat na okna nalepit tmavé fólie. Jakkoliv to na první dobrou vypadá jako dobrý nápad, pokud nejsou dodržena zákonem daná pravidla těchto fóliích, může vyvstat problém jak na silnici, tak na STK.

Důležitá je propustnost a umístění

Začneme nejprve dobrou zprávou. Na zadní boční okna a zadní okno si můžete s nadsázkou nalepit takřka jakékoliv fólie s jakoukoliv propustností. Jen vždy musí být homologovány. Druhou dobrou zprávou je fakt, že pokud má auto tmavší okna už z výroby, vždy je takové ztmavení v souladu se zákonem a není tedy třeba se bát policejní hlídky nebo STK.

A co tedy vlastně říká zákon? Podle něj musí být propustnost předních bočních skel minimálně 70 %. Propustnost předního skla pak minimálně 75 %. Pozor dejte také na zadní okno, kdy fólie nesmí překrývat třetí brzdové světlo. I v případě aplikace zákonem povolených fólií pamatujte, že je třeba autě vozit potvrzení o propustnosti fólií, a to přímo od firmy, která je na okna aplikovala. Bude se hodit jak při případné policejní kontrole, tak na STK.

Co když mám tmavší fólie?

Jak policisté, tak STK mají k dispozici přístroje na měření propustnosti fólií. Při pravidelné STK, pokud je zjištěna tmavší fólie než dovoluje zákon, takové auto neprojde. Dostane jen dočasnou technickou na 30 dnů, přičemž během té doby musí závadu, tedy nevhodné fólie, vyřešit. Při policejní kontrole to ale může být složitější.

„V případě nedodržení zákonem stanovených limitů hrozí řidičům bloková pokuta do výše 5000 Kč. V některých případech může být vozidlo vyhodnoceno jako nezpůsobilé k provozu na komunikaci a další jízda zakázána. Ve správním řízení za propustnost nižší než 20 % může být pokuta až 10 000 Kč nebo zákaz řízení na 6 až 12 měsíců,“ vysvětlila policie.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *