Tipy na pohodlné a hlavně bezpečné zimní cestování. Zapomeňte na bundu za volantem

Autor: Radim Plachý - Zdroj: UAMK, Policie ČR - Foto: SEAT - 14. 1. 2021


Děti jsou nadšené, řidiči lehce vystresovaní. Tak by se dalo popsat zimní období, které v současných dnech převládlo na celém území Česka. Sníh a mráz může řidiče hodně potrápit, a jak v posledních dnech upozorňují policisté, také trápí. Každý den musí řešit desítky nehod, které jsou z velké části způsobeny hlavně tím, že řidiči zapomínají na to, že sníh klouže a je tedy potřeba jezdit opatrněji než za sucha. Krom lehkého zvolnění by ale řidiči neměli zapomínat na další, především praktické, rady a tipy, které jim zimní výlety usnadní.

Klimatizace je potřeba i v zimě

Klimatizaci máme všichni spojenou především s horkými letními dny, ale i v zimě je dobrým společníkem. Dokáže vysušit vzduch a tak díky ní předejdeme nepříjemnému mlžení oken. Zůstaňme na chvíli ještě u topení. Odborníci se shodují, že ideální teplotou pro cestování je asi 21,5 stupně. Pokud si v autě nastavíte teplotu až příliš vysokou, může vás to za volantem rychle unavit. Navíc, přechod z venkovních mrazivých teplot do auta, kde je i 26 stupňů je ideálním základem pro angínu a další onemocnění. To platí jak v létě, tak v zimě.

Jan Kopecký radí, jak jezdit bezpečně po silnicích v zimě: „Nenechat se za volantem rozptylovat a jezdit vždy předvídavě.“

Bunda za volant nepatří

Jakkoliv chápeme, že není dvakrát příjemné sednout do studeného auta jen v mikině nebo svetru, věřte, že je to pro vás bezpečnější. Teplá zimní bunda ztěžuje pohyb, což znamená, že do bundy nebo kabátu oblečený řidič může mít horší prostor k ovládání volantu. Bezpečnostní pás navíc v zimním oblečení nepřiléhá těsně k tělu a při nehodě tak nemusí udržet tělo na svém místě.

Pamatujte, že to platí i pro dětské pasažéry cestující v autosedačkách. Specialisté na bezpečnost už prokázali, že dítě, byť je v autosedačce, z ní může kvůli zimnímu oblečení při nehody vypadnout.

Opilý řidič převážel děti na předním sedadle, bez pásů i sedaček. Navíc ani neměl řidičák

Pozor na přepravu zimního vybavení

Ať už vezete lyže nebo sáňky, pamatujte, že způsob přepravy je to nejdůležitější. Držte se rad specialistů z českého ÚAMK, kteří říkají: „Jestliže cestujete za zimními radovánkami pravidelněji, rozhodně se vyplatí zakoupit, nebo si zapůjčit střešní box, kam je vhodné uložit jak lyže, tak i boty nebo boby. Samozřejmě i v tomto případě vybíráme box, který dovoluje předměty upoutat ke dnu boxu, a nebudou tam jen volně ležet.“

Dále dodávají: „Jestliže nemáme jinou možnost, snažíme se sklopit jen průzor pro lyže v zadním opěradle vozu, a tím prostrčit lyže. Čím pevnější bude ochrana proti posunu dalších předmětů do interiéru, tím lépe. Prosunuté dovnitř lyže umístíme do speciálního vaku, který se upevňuje k oku v podlaze zavazadelníku. Když takový nemáme, poutáme lyže k pomocí popruhů, rozhodně ne ale populárních „gumicuků“, ty se naopak mohou změnit v katapult vystřelující lyže. Pokud nemáme vak na lyže, zabalíme je do deky, protože hrany lyží se mohou změnit v břitvu.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru