Test Mercedes-Benz S 500 kabriolet (AT) + video

Autor: Pavel Srp -   14. 7. 2016


Když se řekne „nejluxusnější kabriolety světa„, jaká auta vás napadnou? Předpokládám, že ve vaší mysli vytane například Rolls-Royce Dawn nebo Bentley Continental GT Convertible, že? Poměrně nově do této skupiny přibyl také Mercedes-Benz třídy S kabriolet, který se dostal do našeho testu.

Jak už sám název automobilu napovídá, jde o luxusní čtyřmístný kabriolet odvozený od limuzíny Mercedesu-Benz třídy S. Musí tedy oslovit ty nejnáročnější klienty a nesmí si přitom dovolit žádný přešlap. Vozy typu kabriolet vám při jízdě dovolí mnohem intenzivnější spojení s okolím, přináší to však nejen pozitiva, ale i určitá negativa. Do otevřených vozů často hodně fouká, jejich aerodynamika, respektive obtékání vzduchu není při stažené střeše ideální. Další věcí je kroucení karoserie právě díky absenci střechy či hlučnost způsobená plátěnou střechou. Mercedes-Benz si však s těmito problémy poradil na výbornou.

test-mercedes-benz-s-500-kabriolet-p1

To, že jde o nejluxusnější třídu z nabídky je poznat na první pohled. Kabriolet se vnějším vzhledem prakticky (až na střechu) neliší od kupé třídy S. Jde o pořádně velké auto, na délku měří přes pět metrů a na šířku má (bez zrcátek) téměř dva metry. Tmavá barva, kterou mělo testovací auto, ho ale na pohled zmenšovala. Ovšem pouze do té doby, než jste s ním zaparkovali na parkovišti vedle „běžných aut“.

Po nahlédnutí do interiéru na vás dýchne luxus. Stačí jen otevřít ty mohutné a dlouhé dveře. I zpracování švů a kůže v místech, která běžně nejsou vidět, jsou prvotřídní. A co pak ta místa, na která váš zrak v interiéru běžně spočívá? V interiéru nenajdete ani kousek odhaleného plastu. Vlastně ano, kousíček plastu je pod touchpadem na tlačítkách ovládajících multimediální systém. Všude jinde je však kvalitní kůže, kov a nebo lakované dřevo. Kůži najdete dokonce i na krytu místa, kam se schovává střecha, tam, kde mají běžné“ kabriolety pouze plast. Luxusní dojem byl podpořen prvky individuálního provedení na přání „designo“. Důraz na vysokou kvalitu ručního zpracování je zde zkrátka vidět na každém milimetru.

test-mercedes-benz-s-500-kabriolet-p3

Interiér eSka kabriolet je čtyřmístný, přední sedadla jsou skvělá. Nabízejí vyhřívání, odvětrávání, ale samozřejmě také několik typů masáže a tak dále. Samozřejmostí je elektrické ovládání včetně paměti, řidič navíc může ovládat také sedadlo spolujezdce – a to nejen jeho nastavení či sklon, ale také vyhřívání, odvětrávání i masáž. Zadní sedadla jsou podobně pohodlná, ale pokud jsou řidič i spolujezdec dlouháni, na nohy vzadu příliš místa nezbývá. Inženýři na to mysleli, a tak jsou zezadu opěradla předních sedadel v místech pro kolena cestujících vybrána. Veškeré ovládání je v elektrice, manuálně se tu nastavuje jen vnitřní zpětné zrcátko. Elektrické jsou i podavače předních bezpečnostních pásů, které vyjíždějí automaticky, případně je možné je vyvolat tlačítkem mezi displeji na vrchu palubní desky.

Střecha je plátěná, samozřejmě elektricky ovládaná a manipulovat se s ní dá až do rychlosti 50 km/h. Střecha se skládá hned za zadní sedadla, připraveno má svoje místo nad zavazadlovým prostorem, do kterého mírně zasahuje. U většiny vozidel, která takový systém stahování střechy používají, musíte nejprve v kufru upevnit oddělovací přepážku. Luxusní kabriolety Mercedes-Benz – ať už jde o menší SL nebo právě o S kabriolet – to zvládnou samy. Pokud v zavazadlovém prostoru přepážce nic nepřekáží, elektromotory ji na místo přesunou samy. Stažení střechy je možné provést nejen příslušným tlačítkem uschovaným v loketní opěrce (aby nekazil hladkou palubní desku, designeři to nazývají „principem smyslné čistoty“) nebo tlačítky odemykání a zamykání na klíči dálkového ovladače – to si ostatně můžete prohlédnout v přiloženém videu.

Jízda „bez střechy“ je v Mercedesu-Benz třídy S kabriolet radostí. I když máte nad hlavou krásné modré nebe, nepřipadáte si jako uprostřed hurikánu. Tedy v případě že je váš vůz vybaven systémem AIRCAP, což jsou elektricky ovládané clony, jedna je nad rámem čelního skla (výška cca 7 cm) a druhá za opěrkami hlav zadních cestujících. Tyto clony znatelně snižují víření vzduchu v interiéru. Není problém si pak při jízdě bez přílišného foukání větru cuchajícího drahý účes vaší partnerky poměrně normálně povídat i při dálničních rychlostech, není třeba křičet.

Příjemnou atmosféru v interiéru dotvářejí také další funkce, díky nimž lze s tímto kabrioletem jezdit i za studeného počasí. O bezchybný teplotní komfort se postará klimatizace THERMOTRONIC s inteligentní regulací spolu se systémem vyhřívání v opěrkách hlavy AIRSCARF, díky nimž na váš krk proudí teplý vzduch. Pokud by vám ani to nestačilo, pak můžete využití navíc příplatkové sady komfortního vyhřívání umožňujícího nejen vyhřívání sedadel, ale také loketních opěrek (na dveřích i středové) a volantu.

Pokud máte staženou střechu, je nutné počítat s tím, že v interiéru bude celkem velký hluk z okolního prostředí (v kolonách od okolních aut, stavebních prací a podobně). Pokud preferujete klid a ticho, zavřete střechu a vytáhněte okna. Díky dvojitým sklům a trojité izolaci střechy si pak v interiéru budete připadat jako byste snad ani v kabrioletu neseděli. Také elektromotory zajišťující manipulaci se střechou, ale i motory stahování samotných bočních skel jsou neuvěřitelně tiché.

Testovaný Mercedes-Benz S 500 kabriolet je určen pro klidnou jízdu, nenutí vás pospíchat, nenutí vás zběsile šlapat na plynový pedál. Rychle jezdit umí – vždyť má pod kapotou dvěma turbodmychadly přeplňovaný benzinový osmiválec – ale na to jsou tu jiná auta… Zadní kola skrze devítistupňový automat 9G-Tronic pohání 335 kW/455 koní, jež doplňuje točivý moment 700 Nm. To jsou vskutku působivé hodnoty, které i s autem vážícím bezmála dvě a čtvrt tuny dokáží slušně zacvičit. Zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou pouze 4,6 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

test-mercedes-benz-s-500-kabriolet-p4

Prudší sešlápnutí plynového pedálu doprovází mohutné nadechnutí, zhoupnutí auta a výrazný, přesto nenásilný pohyb vpřed. „Běžné“ přidání plynu ale poznáte pouze podle stoupajících ručiček na digitálním přístrojovém štítu za volantem, auto chce být za každých okolností „v klidu“ a posádku zbytečně neobtěžovat. I se staženou střechou si automobilka dává záležet na tom, aby posádka nebyla obtěžována ničím, výfuk si jen příjemně brumlá a i samotná vé-osmička pod kapotou je perfektně odhlučněna. A konečně, převodovka řadí tak samozřejmě, že to často ani nepostřehnete. Sladění celku je jednoduše perfektní.

Mercedes-Benz slibuje u verze S 500 kabriolet kombinovanou spotřebu 8,5 – 9,1 l/100 km podle výbavy, počítat je však nutné se spotřebou spíše mezi 12 a 13 l/100 km při klidné jízdě. Dojezd na 80 litrovou nádrž je tak něco přes šest set kilometrů.

Třída S kabriolet má už v základní výbavě vzduchové odpružení AIRMATIC, s nímž je jízda prostá jakýchkoliv nepřístojností. Ačkoliv sedíte v autě, často si spíše připadáte jako byste pluli na luxusní jachtě. Auto vám prostě neprozradí, jak nekvalitní silnice se pod jeho (v našem případě 20″) koly ukrývá, veškeré nerovnosti a nekvalitu silnice schová. To platí pro jízdu v komfortním režimu, ve sportovním režimu podvozek samozřejmě ztuhne, přesto je ale stále poměrně měkce nalazen, neztvrdne zcela. Třída S kabriolet prostě dává jasně najevo, že to není žádný sporťák, ale jde o luxusní křižník. Vzduchový podvozek má kromě kvality jízdy ještě další výhody. Umí totiž automaticky udržovat světlou výšku a nebo ji v případě potřeby zvýšit o 30 milimetrů. Naopak při vysokých rychlostech například na dálnici se podvozek o 20 milimetrů sníží, čímž se sníží odpor vzduchu a zvýší se stabilita.

test-mercedes-benz-s-500-kabriolet-p2

Automobilka samozřejmě i pro svou vlajkovou loď nabízí nepřeberné množství asistentů a pomocníků – od těch pasivních až po ty aktivní. Samozřejmostí je adaptivní tempomat DISTRONIC PLUS s funkcí nouzového brzdění, aktivní asistenty jízdy v pruzích, sledování mrtvého úhlu a mnoho dalších. Parkování ulehčí nejen 360° kamera, která zobrazí auto z ptačí perspektivy, ale také aktivní parkovací asistent.

Luxus dělají detaily, a tak je nejen ceník auta prošpikován doslova lahůdkami. Jednou z nich jsou například přední adaptivní LED světlomety s použitím krystalů Swarovski, ty však testovací auto nemělo. 30 krystalů Swarovski slouží pro diody ve směrových světlech a doplňuje je 17 krystalů ve světlech pro denní svícení. Jeden krystal Swarovski může být umístěn také v přední středové konzole, aby rozjasnil interiér vozidla. Skvělým a praktickým nápadem jsou i trysky ostřikovačů ukryté přímo v samotných ramínkách stěračů.

A co vás čeká při pohledu do ceníku? Kromě toho, že jeho důkladné prostudování vám zabere několik zimních večerů (má 26 stran), zjistíte, že testovaná verze S 500 je pro kabriolet základní motorizací (kupé startuje šestiválcovým S 400 4MATIC kupé) startující na ceně 3,7 milionu Kč. Ačkoliv jsou dynamické hodnoty této verze na skvělé úrovni, v nabídce jsou ještě dvě silnější verze: osmiválcové S 63 AMG 4MATIC za bratru pět milionů korun a dvanáctiválcové S 65 AMG za 6,8 milionu Kč.

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Mercedes-Benz
Typ:,S 500 kabriolet
Motor:,vidlicový osmiválec (V8)
Objem válců:,4 663 ccm
Plnění motoru:,2x turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,zadních kol
Výkon:,335 kW/455 koní při 5 250 – 5 500 ot./min
Točivý moment:,700 Nm při 1 800 – 3 500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,4.6 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,9° automatická (9G-Tronic)
Spotřeba paliva (l/100 km):,12.2 / 7.5 / 9.1
Emise CO2:,212 g/km
Objem nádrže:,80 litrů
Délka:,5 027 mm
Šířka:,1 899 mm
Výška:,1 417 mm
Rozvor:,2 945 mm
Pohotovostní hmotnost:,2 115 kg
Objem zavazadlového prostoru:,350 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *