Zodpovědný řidič bere výběr pneumatik vážně a neorientuje se jen na základě nejnižší ceny. Nepsané pravidlo říká, že dražší obutí má lepší vlastnosti než nejlevnější modely, což potvrzuje i poslední test letních pneumatik 2016. Největší motoristická asociace s členskou základnou čítající bezmála 19 milionů členů provedla srovnání pneumatik s rozměry 225/45 R 17 a my vám prozradíme, jak si jednotlivé značky vedly.

Srovnání pneumatik ADAC sklízí uznání i u odborné veřejnosti. Podle prestižních testů se orientují i profesionálové. Budete-li se jimi řídit vy, nešlápnete při výběru letních pneumatik vedle.

ADAC pneumatiky testovalo na voze VW Golf 7. Rozměr 225/45 R 17 je vhodný také pro automobily Ford Mondeo, Škoda Octavia nebo Audi A4.

Jak srovnání pneumatik probíhalo?

Odborníci z ADAC nic neponechávají náhodě a pneumatiky testují velmi důkladně. Zajímají je vlastnosti dezénů, a to na několika úrovních. Testování probíhá na suché i mokré vozovce, porovnává se hlučnost, opotřebení, spotřeba paliva a další kritéria, která se promítají do celkového hodnocení.

V posledním testu pneumatik se tradičně objevily známé značky i výrobky od méně známých výrobců. Vedle pneumatik Continental, Pirelli či Nokian tak najdete také hodnocení pneu Fulda, Toyo, GT Radial a dalších. Smyslem bylo najít to nejlepší, co je pro rozměr 225/45 R 17 k mání.

Výsledky srovnání pneumatik hovoří jasně…

Začněme u posledního místa, na kterém se umístily pneumatiky Maxxis Victra VS01. S dvěma hvězdičkami a průměrným hodnocením 3,8 byly sdružením ADAC vyhodnoceny jako dostatečné. Za špatnou známku mohou především velmi špatné jízdní vlastnosti na mokré vozovce.

Jako „uspokojující“ komisaři označili jedenáct dezénů, u kterých našli mírné nedostatky v jednom nebo ve více kritériích. Na hodnocení „dobré“ dosáhly čtyři testované modely. No a tři nejlepší letní pneu 225/45 R 17 vám blíže představíme v následujících řádcích.

1. místo – Continental ContiSportContact 5

Výrobce Continental je na stupních vítězů stálicí. V podstatě kralují většině testů a v tom posledním to dopadlo stejně. Komisaři vyhodnotili model Continental SportContact 5 jako nejlepší, a to bez ohledu na typ povrchu. Pokud nemáte problém s vyšší pořizovací cenou, získáte vynikající obutí s perfektními vlastnostmi za každého počasí. Nejnovější model zasadil konkurentům tvrdý direkt i ve srovnání brzdné dráhy. Drobnou nevýhodou je vyšší hlučnost, ale s ohledem na vysokou míru bezpečnosti jde o zanedbatelnou vadu na kráse.

2. místo – ESA-Tecar Spirit 5 UHP

Co vznikne spojením renomovaného švýcarského výrobce ESA a významného automobilového dealera Tecar? Velmi kvalitní pneumatiky ESA-Tecar Spirit 5 UHP, která se umístily na druhém místě. K největším „tahákům“ patří nízká spotřeba a výjimečná stabilita na suchém povrchu. Pneu bohužel pokulhávají na mokrém asfaltu a mají problémy se zvládáním aquaplaningu a se stabilitou v zatáčkách. Přesto jde o dobrou volbu!

Špatná zpráva je, že v české distribuční síti na model ESA-Tecar Spirit bohužel nenarazíte…

3. místo – Pirelli P Zero

Hledáte-li skvělého přítele do každého počasí, právě jste ho našli. Letní pneumatiky Pirelli P Zero totiž vynikají snad ve všech směrech. ADAC je sice vyhodnotil jako nejhlučnější z „top 3“, ale kdo by se pozastavoval nad hlučností, když mají nejvyváženější jízdní vlastnosti? K tomu navíc připočtěte vysoký brzdný výkon a nízkou spotřebu.

Jak zní verdikt?

Pneumatiky ContinentalSportContact 5 získaly první místo zcela zaslouženě, nicméně Pirelli P Zero jsou také správnou volbou. Komisaři z ADAC dobře hodnotili také pneu Hankook Bentus S1 evo2 K17 a Nokian zLine.

test letních pneumatik

Zdroj: pneumatiky.cz