test-fiat_panda_cross_4x4-09_twinair- (11)

Fiat Panda 4×4 byl hlavně v 80. letech legendární malý hatchback s pohonem všech kol, který vyjel prakticky cokoliv a kamkoliv. Italská automobilka ale jeho nástupce stále prodává a my jsme ho vyzkoušeli v testu.

Poznáte ho na první pohled

Nabídka Fiatu Panda je hodně rozmanitá. Nabízí totiž běžné verze, sportovní výbavu, ale i terénněji zaměřené modely. A těch má v nabídce více. Kromě verze Panda 4×4, kterou italská automobilka v katalogu popisuje jako „Žádné ozdůbky, čistá schopnost 4×4“, jsou to i verze Panda City Cross a testovaná Panda Cross. Ty se liší nejen designem (lakované vs. nelakované nárazníky a boční ochranné lišty, jiná barva střešních nosičů, zrcátek a podobně), ale i výbavou. U všech tří verzí můžete mít pohon všech kol.

Testovaný kus, navíc v parádní žluté barvě, vytvářející skvělý kontrast mezi karoserií a nárazníky, je verze Cross, kterou poznáte hlavně podle toho, že nárazníky jsou v kombinaci černého a stříbrného plastu s červenými tažnými oky. Na bočních ochranných lištách se na zadních dveřích objevuje také nápis „CROSS“.

test-fiat_panda_cross_4x4-09_twinair- (4)

Na výběr je dvojice motorů, přičemž jeden z nich je spojen výhradně s pohonem předních kol, ten druhý zase se čtyřkolkou. Přední pohon dostanete k novému mild-hybridnímu litrovému tříválci s výkonem 51 kW/70 koní, čtyřkolka je pak spojena s přeplňovaným dvouválcem 0.9 TwinAir se 63 kW/85 koňmi. V každém případě ale dostanete manuální šestistupňovou převodovku.

Jako „v“ motorce!

Dvouválcové motory v autech jsou velmi výjimečné (nebudeme-li mluvit o deaktivaci jednoho válce u fordových tříválců nebo o dvou válcích u motorů TSI koncernu Volkswagen). Hodnoty, které z motoru Fiat dostal, jsou navíc hodně zajímavě. Motor má objem pouhých 875 kubických centimetrů, i díky přeplňování nabízí 63 kW/85 koní a 145 Nm. Zrychlení z 0 na stovku s ním zvládnete za 12,8 sekundy a maximální rychlost je 163 km/h.

Přečtěte si také:  Test BMW X6 30d xDrive (2020)

Zajímavý je ale jeho projev. I když je maximum točivého momentu v 1900 ot./min, motor působí letargicky a nejvíce se probouzí až kolem 4000ot./min. Lepším reakcím ale dále pomůže deaktivace režimu Eco, který se aktivuje vždy po startu.

test-fiat_panda_cross_4x4-09_twinair- (25)

Zvukem ale dvouválec TwinAir nepřipomíná žádný jiný dnešní motor, používaný v autě. Spíše v něm uslyšíte motorku. Motor je navíc v interiéru poměrně hodně slyšet, odhlučnění by si rozhodně zasloužil o hodně lepší.

Z pohledu spotřeby paliva se připravte na to, že budete jezdit nejčastěji kolem 7 l/100 km, plus minus půl litru. Objem nádrže je ale nepříliš velkých 35 litrů.

Na silnici a mimo ni

Fiat Panda Cross 4×4 je na silnici překvapivě komfortní. Podvozek parádně vyhlazuje silnici, ale daní jsou za to větší náklony v zatáčkách. Pokud tedy máte „závodnické“ tendence, Fanda Cross vám je asi úplně neuspokojí. Ne snad, že by neuměla rychle projet zatáčku, ale nebudete si to užívat.

test-fiat_panda_cross_4x4-09_twinair- (5)

A co když sjedete ze silnice? Pak se můžete spolehnout na pohon všech kol. Fiat ho u Pandy 4×4 řeší dvěma diferenciály a elektronicky řízenou lamelovou spojkou. Systém tak nemusí čekat na prokluz kol, ale dokáže pohon všech kol sepnout prakticky kdykoliv – při ostrém rozjezdu nebo v terénním režimu.

Přečtěte si také:  Test Toyota C-HR 2,0 Hybrid (2020)

Ten aktivujete otočným ovladačem u řadicí páky a auto pak počítá s tím, že pod koly nemá hladký asfalt. Upraví fungování motoru, čtyřkolky, ale i ESP tak, aby byla jízda mimo zpevněný povrch co nejjistější. Fiat autu nadělil i systém asistovaného sjíždění kopců, který pomocí ABS z prudkého kopce brzdí, aniž by se zablokovala kola a auto se nekontrolovatelně sesunulo dolů. 

Nejde ale o žádný off-road, takže zdvihy tlumičů nejsou nijak velké a Panda často zvedá kola do vzduchu. Ani to ale není pro jízdu problém, protože stabilizační systém dokáže prokluzující kolo přibrzdit tak, aby se točivý moment dostal na kola s trakcí a mohli jste v jízdě pokračovat dál.

test-fiat_panda_cross_4x4-09_twinair- (32)

Závěr a cena

Fiat Panda Cross vypadá stylově, tím spíše v testované žluté barvě. Na silnici jej rozhodně nepřehlédnete. Líbí se nám detaily, které karoserie v této výbavě dostala, stejně jako nápaditý, i když nepříliš prostorný interiér.

Panda Cross dostala spíše komfortnější naladění, což oceníte zejména v městské džungli, speciálně třeba na kočičích hlavách, ale zároveň i pokud vyjedete na nějakou polní cestu nebo do lehčího terénu. Spolehnout se můžete na poměrně sofistikovaný pohon všech kol (i když se dá kombinovat jen s jedním motorem) a elektroniku, která pomůže autu dostat se i z poměrně zapeklitých situací.

Pohled do ceníku prozradí, že nejlevnější Fiat Panda startuje na akční částce 249 900 Kč s mild-hybridním motorem. Testovaná čtyřkolka Panda Cross s unikátním dvouválcem je naopak nejdražší verzí z nabídky a začíná na částce 394 900 Kč (akční cena).

Technické údaje:
Typ vozu: Nový
Značka: Fiat
Typ: Panda Cross 4×4
Motor: řadový dvouválec
Objem válců: 875 ccm
Plnění motoru: turbodmychadlo
Palivo: benzin
Pohon: všech čtyř kol
Výkon: 63 kW/85 koní při 5500 ot./min
Točivý moment: 145 Nm při 1900 – 3000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h: 12.8 s
Maximální rychlost: 163 km/h
Převodovka: šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km): 5.7 / 6.3 / 6.4 (WLTP)
Emise CO2: 131 g/km
Objem nádrže: 35 litrů
Délka: 3686 mm
Šířka: 1882 mm
Výška: 1635 mm
Rozvor: 2435 mm
Pohotovostní hmotnost: 1155-1165 kg
Objem zavazadlového prostoru: 204 / 1086 litrů
Ceník: ke stažení zde