Tesla Model Y

Teslu čeká vysoká pokuta za zranění zaměstnankyně a zcela chybějící bezpečnostní opatření v továrně

Autor: Anina Russová - Zdroj: Bloomberg - Foto: Tesla - 14. 12. 2023


Tesle se v poslední době velmi daří, ale nelze přehlédnout, že se také topí v řadě velmi nepříjemných problémů. Ten nejnovější bohužel skončil vážnými zraněními jedné ze zaměstnankyň továrny v americkém Fremontu.

Podle agentury Bloomberg, která na základě kalifornského zákona o veřejných záznamech získala detaily o tomto případu, došlo ke zranění zaměstnankyně na montážní lince Tesly Modelu Y. Mělo se tak stát ve chvíli, kdy linka stála a probíhala kontrola kvality. Jenomže se z ničeho nic rozjela a otevřené dveře jednoho z aut přimáčkly ženu ke konstrukci linky. Agentura její zranění nijak konkrétně nespecifikovala, pouze je označila za vážná.

Problém byl v tom, že Tesla podle výsledků vyšetřování nezajistila, aby se to nestalo. Výrobní linka neměla žádný bezpečnostní systém, který by jejímu spuštění mohl zabránit. A to bylo ohodnoceno pokutou 18 000 dolarů, tedy asi 409 000 Kč. Dalších 18 000 dolarů dostala jako pokutu Tesla za to, že ji v továrně úplně chybí jakýkoliv program prevence zranění. A úřady k tomu přidali ještě 1000 dolarů za to, že podlahy v továrně nejsou prosté míst, kde se dá zbytečně a nebezpečně zakopnout. A také dalších 1000 dolarů za „prohřešky obecného charakteru“. Ve výsledku tak Tesla má zaplatit v přepočtu bezmála 870 000 Kč. Tesla se ovšem proti pokutám odvolala.

Tesla má v Německu problém. Je hodnocena jako nejhorší auto, které jezdí na tamní STK

Není to poprvé, kdy závod Tesly ve Fremontu čelí problémům a vyšetřování. Agentura Bloomberg připomněla, že už minulý rok provedl úřad pro rovné zaměstnávání vyšetřování kvůli rozbujelému rasismu v továrně. Tvrdil, že automobilka vůbec neřešila nadávky, urážky, a dokonce napadání černošských zaměstnanců. Tesla to tehdy ovšem popřela. Letos v září byla na Teslu od komise pro rovné pracovní příležitosti za rasismus v továrně dokonce podána žaloba.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru