Za značného zájmu fanoušků motoristického sportu i novinářů se ve čtvrtek 7. června představila v premiéře v akci na velkém okruhu mosteckého autodromu formule 1 Jaguar R5 F1. V roce 2004 se zeleno-bílo-červeným monopostem startoval ve velkých cenách královské motoristické kategorie australský pilot Mark Webber. Na sever Čech přijel superrychlý speciál testovat jeho majitel, sedmašedesátiletý nizozemský podnikatel a stále skvělý jezdec Klaas Zwart.

Už po prvních metrech na okruhu nikdo z přihlížejících nepochyboval, že je svědkem ojedinělého zážitku. Formule se po dráze jen míhala, čemuž odpovídala i naměřená absolutní rychlost. „Naměřili jsme 326 kilometrů v hodině. Zaznamenali jsme také neoficiální rekord tratě na jedno kolo, Klaas Zwart v Jaguaru ten stávající překonal o zhruba deset vteřin. Klobouk dolů před tímto výkonem, navíc v takovém věku. Už od pohledu je ale patrné, že se majitel monopostu udržuje ve výborné kondici,“ potvrdil excelentní formu vozu i jezdce sportovní ředitel společnosti AUTODROM MOST Michal Marek.

V Mostě není Klaas Zwart poprvé, v roce 2002 zde skončil druhý v závodě seriálu EuroBOSS, který poznamenala smrtelná nehoda Frederica Carecy. „Je to tu perfektní. Byl jsem zde před šestnácti lety, kdy se bohužel zabil jeden z mých kolegů. Dnes je okruh mnohem bezpečnější, moc rád jsem si na něm zase zajezdil,“ zavzpomínal. Nevyloučil ani, že se v Mostě ještě objeví. „Na vývoji tohoto auta už pracujeme deset let, auto je nyní rychlejší a bezpečnější. Uvažujeme o založení série, kde by mohlo stát na roštu takovýchto aut třeba 25. Byla by konkurenční a zábavná. Z mého pohledu byl rok 2004 ve formuli 1 nejlepší. Auta byla nejrychlejší a zároveň bezpečná. Vrátili bychom se tak do této éry,“ doplnil sympatický jezdec Klaas Zwart.

Vozy Jaguar kroužily po okruzích velkých cen F1 v letech 2000 až 2004, patřily britskému týmu Jaguar Racing. Modelu R5 předcházely modely R1, R2, R3 a R4, vystřídalo se v nich osm jezdců. Mark Webber pilotoval Jaguar R4 a Jaguar R5 v letech 2003 a 2004. Jedenáctkrát dojel na bodovaném místě, nikdy však nedosáhl na stupně vítězů. Největšího úspěchu a zároveň překvapení pro ostatní týmy i odborníky dosáhl s Jaguarem při Grand Prix Malajsie v roce 2004, kdy skončil v kvalifikaci na druhém místě, a startoval tak do závodu z první řady.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Ouředníček s Křípalem v páté etapě doháněli ztrátu a předjížděli a předjížděli

Jaguar R5 F1 má atmosférický motor Ford Cosworth V10 s objemem tří litrů, který spolupracuje se sedmistupňovou sekvenční převodovkou. Na závodní dráze se znovu objevil loni. V sérii BOSS GP pro vysloužilé vozy F1 se Klaas Zwart blýskl vítězstvím v jednom ze závodů tohoto ročníku.