Nové technologie pro budoucí generace vozů MINI

Autor: Pavel Srp - 10. 10. 2013


Nezaměnitelný jízdní projev připomínající motokáru je pro tuto britskou značku typický již od roku 1959. I dnes je každý člen rodiny MINI věrný této DNA a vyznačuje se spojením agility, příkladné hospodárnosti, výjimečným komfortem a nekompromisním důrazem na bezpečnost. Pro MINI je typický značně inovativní přístup, který je odrazem jeho prémiového charakteru. I z tohoto důvodu MINI pro své budoucí modely neustále vyvíjí nové technologie, jež dokáží z jízdy udělat nezaměnitelný zážitek.

mini-technologe-novy-motor-1

Více výkonu a méně emisí díky technologiím MINI TwinPower turbo

Nová generace motorů je nyní opět připravena dále vylepšit vyváženost mezi výkonností a hospodárností. Chystané modely MINI budou první, které budou vybaveny jak tří-, tak čtyřválcovými motory, jež jsou navržené tak, aby na novou úroveň posunuly výkon, dynamiku, komfort i spolehlivost jejich provozu. Kvalita těchto nových motorů je založena na zkušenostech a znalostech vývojového týmu BMW Group.

V případě zážehových motorů jsou typickými znaky přeplňování, přímé vstřikování paliva, proměnné časování sací i výfukové vačky (Double-VANOS) a plně variabilní rozvod využívající patentované řešení VALVETRONIC společnosti BMW Group. Vznětové motory jsou vybaveny turbodmychadlem a nejnovější generací přímého vstřikování common rail.

Při uvedení nové generace vozů MINI na trh se představí tříválcový motor o objemu 1,5 litru s výkonem 100 kW/136 koní a točivým momentem 220 Nm dostupným již od 1250 min-1 (v režimu overboost 230 Nm), který doplní čtyřválec o objemu 2,0 litru, o výkonu 141 kW/192 koní a točivém momentu 280 Nm (overboost 300 Nm). Nejvyšší otáčky všech zážehových motorů jsou nastaveny na 6500 min-1, což je zárukou jejich sportovního charakteru.

Vznětový tříválcový motor se zdvihovým objemem 1,5 litru produkuje nejvyšší výkon 85 kW/116 koní a točivý moment 270 Nm. Spontánní reakce motoru jsou přínosem pro potěšení z jízdy, které podtrhuje i ve srovnání s předchůdcem o 7 procent snížená kombinovaná spotřeba paliva.

Pro novou generaci vozů MINI jsou připraveny nově vyvinuté manuální i samočinné převodovky. Manuální převodovka je vybavena funkcí vyrovnávání otáček během řazení, která zvyšuje komfort řazení a současně i stabilitu vozu při sportovní jízdě. Budoucí modely MINI vybavené samočinnou převodovkou budou disponovat funkcí start-stop snižující spotřebu paliva. Ve spojení s navigačním systémem navíc strategie řazení jednotlivých rychlostních stupňů bude brát v potaz i profil silnice. Díky tomu je převodovka schopná připravit optimální rychlostní stupeň ještě před příjezdem ke křižovatce nebo při průjezdu sérií zatáček.

Vyzkoušené a ověřené principy, kompletně přepracované komponenty: Podvozek budoucích modelů MINI

V připravovaných modelech MINI bude možné prožívat ještě intenzivnější řidičské zážitky. Automobily budou vybaveny dále zdokonaleným řešením podvozku, odpružení, tlumení, stejně tak jako brzdové soustavy. Sportovně přesné chování vozům MINI dále zajistí také další koncepční řešení v podobě nízkého těžiště, širšího rozchodu kol, krátkých převisů, napříč uložených motorů a velmi tuhé, i když lehké karoserie.

Podvozek vozů MINI si i v budoucnu zachová osvědčené řešení s přední nápravou tvořenou příčným ramenem se svislou otočnou pružicí a tlumicí vzpěrou, zadní kola používají víceprvkové zavěšení, které je v daném segmentu unikátní. Snížená hmotnost neodpružených hmot ve spojení s odizolováním předních i zadních tlumičů od karoserie přispěly ke zvýšení úrovně komfortu.

Vůbec poprvé bude moci být automobil MINI vybaven aktivními tlumiči, jejichž charakteristiku bude možné měnit podle kvality vozovky a také chuti řidiče. K dispozici bude dvojice nastavení, které pokryjí široké spektrum mezi sportovní charakteristikou a naladěním pro vysokou míru pohodlí.

Pasivní bezpečnost pro ochranu posádky a chodců

MINI svoji prémiovost ve svém segmentu dokazuje nejen nabízeným potěšením z jízdy, ale také úrovní ochrany, kterou poskytuje své posádce. Základem bezpečnostního komplexu budoucí generace vozů MINI bude extrémně tuhá karoserie vyrobená z větší části z druhé generace vysokopevnostních ocelí, jež jsou na mnoha místech tvářené za tepla. Pro zvýšení tuhosti a zároveň odlehčení došlo na použití ocelových profilů s proměnnou tloušťkou, což je další z technologií, která je v daném segmentu výjimečná. Velmi tuhá celková konstrukce karoserie spolu s přesně definovanými deformačními zónami je zárukou zachování prostoru pro posádku při různých typech a intenzitách nárazů.

MINI přinese do svého segmentu další novinku, kterou bude aktivní kapota motoru. Ta se při střetu s chodcem v rozmezí rychlostí 20 až 55 km/h u čelního okna zvýší, a tím omezí riziko jeho zranění. Mezi prvky ochrany chodců patří i další detaily konstrukčního řešení přední části, jež se snaží různými způsoby vytvářet deformační zónu pro tělo chodce. Tento ucelený systém ochrany chodců bude standardní výbavou nových modelů MINI.

mini-technologe-novy-motor-2

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru