Zvuk elektromobilů je hodně diskutované téma. Evropská unie před nedávnem přikázala, že všechny elektromobily musejí kvůli bezpečnosti nějaký zvuk vydávat. Automobilky se toho samozřejmě drží, ale z nějakého důvodu se snaží vymýšlet zvuky nové, neotřelé, zajímavé a definující povahu modelu. Nebo tvrdí – jako například Porsche – že jejich elektrická auta budou znít jako by měla spalovací motor. Jenomže ve výsledku všechna elektrická auta bzučí velmi podobně a málokdo by v tom trochu otravném zvuku hledal něco specifického nebo zajímavého, byť se o tu zajímavost snaží opravdu všechny značky, Lotus nevyjímaje.

Ten před několika málo měsíci ukázal své hypersportovní elektrické auto s názvem Evija. Model je to vskutku nesmírně zajímavý, jak technicky, tak designově. Ovšem Lotus chtěl, aby byl zajímavý i po stránce zvukového projevu. Najal si proto velšského hudebního producenta Patricka Jordan-Patrikiosa, který standardně spolupracuje třeba s Britney Spears nebo zpěvačkou jménem Sia. Jeho úkolem bylo vymyslet zvuk pro elektromobil Evija tak, aby byl jasně definovatelný a přesně odpovídal standardům značky.

Přečtěte si také:  Známá blondýnka jako první ukázala, jak jedinečný je nový Lotus Evija

Výsledek vznikal tak, že producent vzal zvuk motoru Cosworth DFV, kterým automobilka osadila závodní formuli Lotus Type 49. Šlo o legendární osmiválec, jenž se nesmazatelně zapsal do historie automobilky, a samotný producent jej popsal jako motor s jistou čistotou a emocemi. S tím se rozhodně dá souhlasit! Jenomže Patrick, byť o zvuku osmiválce mluví s nadšením, jej vlastně zcela zničil.

Zvuk Lotusu Evija za jízdy:

Zvuk tak změnil, vyčistil a předělal, že je z něj zase jenom otravné elektrické bzučení. Nic víc. Rozhodně v tom nejsou emoce a rozhodně nám to ani vzdáleně nepřipomíná zvuk jakéhokoliv osmiválce na světě. A přitom samotný vůz rozhodně emotivní je, vždyť jeho elektromotory dají řidiči k dispozici 2000 koní, což znamená zrychlení z klidu na 100 km/ za méně než tři sekundy! To jsou velké emoce, nicméně doprovázené bzučením starého rozbitého větráku. Škoda…