Svezli jsme se s Jaguary na okruhu a s Land Rovery v terénu + video

Autor: Pavel Srp - 3. 9. 2017


Kapitoly článku:

Strana 1: Dopoledne ve znamení jaguárů
Strana 2: Discovery a Defender jsou jako den a noc
Strana 3: PROJEKT SPIELBERG


Jaguar a Land Rover mají ve své nabídce velmi zajímavé modely a některé z nich jsme si vyzkoušeli v rakouském Štýrsku. Přímo na okruhu Red Bull Ring to byly Jaguary a v jeho okolí pak Land Rovery.

Dopoledne ve znamení jaguárů

Ranní příjezd na okruh nám rovnou ukázal to, na co se můžeme těšit. V boxové uličce byly všechny ty šelmy vyskládané pěkně za sebou. Jaguary hrály barvami, ale různé byly také verze. Už za chvíli jsme se měli usadit do XF S AWD, ale také do XE S s pohonem pouze zadních kol, a na závěr nás čekaly také šestiválcová coupé F-Type. Než se tak stane, je ale potřeba poslechnout si nějaké informace o tom, co dělat a co naopak nikoliv, a co přesně je pro nás připraveno.

Den jsme začali na místě spolujezdce vedle instruktorů, kteří nejen perfektně znali trať, ale i své osmiválcové Jaguary F-Type. Ten, se kterým jsem jel já, se jmenoval Andre. Byl malý, štíhlý, usměvavý a také upovídaný. I při jízdě za volantem. Jeho nejoblíbenější motorizací v modelu F-Type je prý právě osmiválec, ideálně ve vrcholné verzi SVR. To, jak s autem jel, bylo skvělé. Jízda byla plynulá, ale vážně rychlá. Auto ho poslouchalo na slovo a on si to užíval. Jo, jsem zvědavý, jak to za pár hodin půjde za volantem mně…

Red Bull Ring je krásná trať, nabízí několik převýšení, krásné zatáčky, některé i s pozdním apexem. Navíc jde o okruh, na kterém se konají také závody Formule 1, takže má i bezpečné únikové zóny. Díky Andrému jsem viděl, jak si zatáčky najíždí. Teď už je ale řada na mě, svá první kola strávím za volantem Jaguaru XF S AWD.

Jaguar XF S AWD je sedan, který pohání kompresorem přeplňovaný vidlicový třílitrový šestiválec s výkonem 280 kW/380 koní a točivým momentem 450 Nm. Stejný motor ostatně pohání i všechna ostatní auta, kterými se na okruhu dnes svezu. Projev a chování motoru se téměř nemění, ale rychlost aut, ve kterých ještě pojedu, se bude zvyšovat, protože právě tahle čtyřkolka je z nich nejtěžší. I teď jedeme celkem tři auta za instruktorem. Tempo je svižné, auta máme všichni stejná.

Díky pohonu všech kol je přenos výkonu na hladký povrch závodního okruhu bezproblémový, ani jeden Nm nebo kW nepřijde nazmar. A to i přesto, že nad okruhem sedí ještě ranní mlha. Auta máme v režimu TRACK, tedy v tom nejostřejším režimu s omezenou stabilizací. XF S AWD je rychlé, obratné a příjemně zní. Je to „hodné“ auto, přesto umí jezdit vážně rychle. Já už se ale těším na zadokolku XE S…

Přijíždíme do boxů, následuje krátké občerstvení, abychom byli na další ježdění opět plní síly. První dojmy jsou takové, že auto rychleji reaguje na volant, je obratnější. Všech 380 koní a 450 Nm tady jde jen na zadní kola. Hned za výjezdem z boxů vede okruh mírnou zatáčkou doleva, aby nahoře přišla ostrá pravá, do které se ostře brzdí do dvojky. Při následném ostrém sešlápnutí plynu je cítit lehké smýknutí zádi, ale stabilizace v režimu TRACK prokluz kontroluje a velmi citlivě zasahuje. Jo, jen žádné ztrácení drahocenných setinek smyky. Už se těším, až si za volant sednu já. Kolega vypadá totiž tak, že se náramně baví. I když jezdíme ve vysokých rychlostech, XE S je stabilní, na volant reaguje ochotně a podvozek je perfektně stabilní.

Zastavujeme v boxech, abychom se vystřídali za volantem. Stejně jako v předchozím případě by se mi z hlediska posezu líbilo, kdyby šel volant přitáhnout ještě blíž k tělu. Nevadí, ještě si trochu vzpřímím opěradlo. Jedeme, výjezd z boxů a plný plyn. Netrvá to dlouho a brzdím do první zatáčky. Točím volantem a cítím, že předek je oproti většímu XF S navíc ve verzi AWD „lehčí“. Stáčí se ochotněji a celkově působí agilněji. Nakonec potvrzují to i vyšší rychlosti, kterých dosahujeme před brzděním do zatáček.

Jo, tohle je super. Ale při zajíždění do boxů už zase myslím na další auto. Aby také ne, když jím má být F-Type V6 S s karoserií Coupé. I tady je kompresorem přeplňovaný motor V6 s 280 kW, ale je to ještě lehčí auto, navíc má mnohem aerodynamičtější tvar karoserie. A ten zvuk…

Posez si nacházím během chvilky, sedačku co nejníž, volant co nejblíž a cítím se skvěle. Párkrát si prošlápnu na neutrál plynový pedál, abych se navnadil ještě před jízdou. Funguje to, ten zvuk je prostě skvělý. Jedeme. Vyjíždíme z boxů. Plný plyn. „Cože? Fakt má tohle stejnej motor jako ty XF S?“ říkám kolegovi. F-Type V6 S je ostřejší, zrychluje o poznání razantněji. Do naší oblíbené ostré pravé zatáčky brzdím pro jistotu přibližně na stejném místě jako s XF, ale třmeny se zakusují do brzdových kotoučů s takovou intenzitou, že můžu příště ještě několik desítek metrů počkat. V dalších zatáčkách tak rovnou brzdné body o desítky metrů posouvám, často to stejně bylo pořád brzo. Jaguar F-Type je skvěle vyváženým autem, dá se skvěle pracovat s jeho hmotností, všechno, co dělá, přitom cítíte. Jeho rychlost je oproti XF úplně jinde, pocit z jízdy taky, ale taky to mnohem rychleji uteklo. Zajíždíme do boxů. Teď už nás čeká oběd a odpolední program.

[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_5″]


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru