Hyundai IONIQ 6

Světovým autem roku se stal elektromobil. Vítězství si připsal Hyundai IONIQ 6

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Hyundai -  5. 4. 2023


Elektrický Hyundai IONIQ 6 ovládl prestižní anketu Světové auto roku, včetně kategorií Světový elektromobil roku a Světový automobilový design roku. Porota ocenila především jeho unikátní aerodynamický design a výjimečný dojezd. Výsledky ankety Světové auto roku byly vyhlášeny na slavnostním večeru na New York International Auto Show.

Porota složená ze stovky automobilových novinářů ze 32 zemí světa vybrala IONIQ 6 ze tří finalistů, uvedených na světové trhy v roce 2022. Značka Hyundai ovládla tři výše zmíněné kategorie už podruhé za sebou, vloni se stejný úspěch podařil modelu IONIQ 5.

Přečtěte si také:  Kodiaq nebo Enyaq iV? Škoda oba modely nabízí na operativní leasing za stejnou cenu

Z obhajoby tohoto prestižního úspěchu jsme nadšeni, protože jde o ocenění nesmírného talentu a nezměrného úsilí všech z nás v Hyundai Motor Company při uvádění elektromobilů jako IONIQ 6 na trh. Toto ocenění nás utvrzuje v odhodlání být celosvětovým lídrem v elektrifikaci a ve snaze dál poskytovat chytrá řešení pro mobilitu,“ Jaehoon Chang, říká rezident a CEO Hyundai Motor Company.

hyundai-ioniq-6_world-car-awards-2023

„Model IONIQ 6 je po stránce designu skutečně jediným svého druhu. Jeho proudnicové tvary kombinují silné emoce a aerodynamickou účinnost s cílem dosažení výjimečného dojezdu. Uvnitř vozu jsme vytvořili osobní prostor s důmyslnými a uklidňujícími funkcionalitami, které, jak věříme, posouvají design elektromobilů na novou úroveň,“ říká SangYup Lee, výkonný vicepresident a vedoucí Hyundai Global Design Center.

IONIQ 6 je druhým členem produktové řady pro elektromobily IONIQ. Naplno využívá vyhlášenou architekturu platformy E-GMP, která umožňuje 800-V ultrarychlé dobíjení z 10 na 80 % za pouhých 18 minut a výjimečně prostorný interiér.

Přečtěte si také:  Volkswagen představuje nový pohon pro elektromobily. Nabídne až 280 koní, 550 Nm a delší dojezd

S ultra nízkým koeficientem odporu 0,21 je IONIQ 6 jedním z nejaerodynamičtějších a nejúspornějších elektromobilů na trhu. Dle standardu WLTP je dojezd tohoto elektrického streamlineru 614 km a spotřeba činí 13,9 kWh/100 km (platí pro variantu s kapacitou baterie 77,4 kWh, pohonem zadních kol a 18” pneumatikami).

Hyundai IONIQ 6

Mimo široké škály další výbavy IONIQ 6 nabízí technologii Vehicle-to-Load (V2L), asistenční systémy a pokročilou konektivitu s bezdrátovými aktualizacemi softwaru (OTA). Prostorný a pohodlný interiér naplno využívá rozvor náprav 2950 mm a nabízí řadu moderních funkcí, jako dvoubarevné ambientní osvětlení, Speed Sync Lighting, EV Performance Tune-up a Electric Active Sound Design (e-ASD).

SangYup Lee byl navíc porotou ankety jmenován Světovou osobností automobilového průmyslu za rok 2023, za svůj přínos pro úchvatné a inovativní koncepty i sériové vozy, představené v roce 2022 – včetně modelů IONIQ 6, KONA, či pojízdné laboratoře N Vision 74.

Přečtěte si také:  Na Slovensku hrozí omezením rychlosti pro auta se spalovacími motory. Platit to má i pro plug-in hybridy

Vítězství produktové rodiny IONIQ znamenají novou energii ve snaze společnosti Hyundai Motor urychlit svou strategii elektrifikace a stát se světovým lídrem ve výrobě elektromobilů. V plánech Hyundai Motor – v podobě uvedení 17 nových bateriových elektromobilů včetně luxusních vozů značky Genesis – figuruje i cíl ve formě navýšení celosvětových prodejů BEV na 1.87 milionů vozů do roku 2030.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *