Internetové debaty lidí, kteří s dvojčetem Subaru BRZ/Toyota GT86 v životě nejeli, ale naprosto přesně ví, že to má prostě málo koní, mám tendenci odsuzovat. Tohle auto je trochu o něčem jiném… Těžko pak říci, z jaké debaty vzešlo monstrum, o kterém si na následujících řádcích budeme povídat. Japonci totiž pod kapotu Subaru BRZ narvali V8, která je složená ze dvou motorů Kawasaki a výsledek asi bude stát za to.

Na silnější verzi – ať už Subaru BRZ, nebo Toyoty GT86 – čeká opravdu mnoho zájemců, ale vypadá to, že se jen tak nedočkají. Z těchto frustrací pak vznikají vcelku zajímavé projekty. V tomto konkrétním případě se parta Japonců rozhodla využít spojení s dalším klenotem, který od nich pochází. Do útrob upraveného BRZ se dostaly dokonce dva motory  ze supersportovních motorek Kawasaki Ninja ZX-12R. Tuningová společnost Jun Auto vyhodila původní boxer z okna ven a na jeho místo se dostal pozoruhodný vidlicový krátkozdvihový osmiválec Synergy o objemu 2,4 litru s karbonovým otevřeným sáním a řídicí jednotkou MoTeC M150.

Tento agregát dokáže vyprodukovat 367 koní při motorkových otáčkách (10 680 ot./min.) Maximum však leží kousek pod hodnotou 11 600, při jejímž dosažení nám vstávají chlupy na těle. Maximum točivého momentu s hodnotou 268 Nm přijde až při 7 970 otáčkách. Vypadá to a zní úžasně. Agregát byl původně vyvinut pro závody na ploché dráze na Novém Zélandu a díky přání automobilových nadšenců se dostal i do upraveného BRZ.

Samozřejmě, že taková úprava nekončí jen u motorového prostoru. Můžeme zmínit také nerezové svody Xforce, závodní diferenciál Sard Torsen s omezeným prokluzem, stavitelný podvozek s bílými 18″ koly Advan Racing, které ukrývají šestipístkové brzdy Endless vpředu a dvoupístky vzadu. Zaujmout by mohlo také podstatně širší semi-slickové obutí Yokohama Advan A050 s parametry 265/35R18 na obou nápravách, dodatečné výztuže a stabilizátory karoserie či hmotnost snížená oproti standardnímu kusu o 30 kilogramů (tento konrkétní kousek má hmotnost 1,2 tuny).

Vnější design se samozřejmě podvolil funkčnosti a veškeré prvky, které jsou zde navíc mají společného jmenovatele, přítlak. Využití karbonový dílů pak samozřejmě snižuje hmotnost. Interiér dostal logicky nový otáčkoměr a na okruhu vás podrží skořepiny od firmy Bride. A závěrem bohužel opět musíme zmínit, že každá legrace něco stojí… Tato úprava by však měla být pečlivě provedená do posledního detaily a navíc zůstat exkluzivní. Není se pak čemu divit, že jen úprava motorového prostoru vás vyjde v přepočtu na 1,7 milionu korun. Neblíží se už zase Vánoce? 🙂

Přečtěte si také:  Nejprodávanější Dacia dostala litrový tříválec kombinující benzin a LPG