Oslavy čtyřiceti let Volkswagenu Golf GTI a související světové premiéry na břehu jezera Wörthersee zvyšují tepovou frekvenci na maximum. Na mezinárodním setkání fanoušků GTI v Rakousku představilo dvanáct studentů společností Volkswagen a Sitech Sitztechnik svůj Golf GTI Heartbeat o výkonu 295 kW/400 koní. Velkolepý zvuk motoru, koncept s kontrastními barvami, design s voštinovým vzorkem, symboly bušícího srdce a zvuková aparatura s výkonem 1360 W a sedmi reproduktory dávají jasně najevo, že se tito mladí talentovaní studenti nechali při návrhu interiéru a exteriéru svého vozu Golf GTI Heartbeat inspirovat emocemi, které vyvolává zkratka GTI, a 40letým jubileem modelu Golf GTI. Unikátní GTI na základě modelu Golf GTI Performance vzniklo za necelých devět měsíců na základě nápadů studentů ve věku 20 až 26 let z pěti učebních oborů.

Mezi nejnápadnější prvky vnějšího designu dvoudveřového sportovního Golfu patří metalický lak v odstínu stříbrná Reflex, s nímž kontrastuje matná fólie v tmavě šedém odstínu na střeše a přední části vozu. Dalšími stylistickými prvky jsou voštinové prvky GTI v zářivém odstínu červená Tornado a kontrastních tmavě a světle šedých barvách na kapotě motoru, střeše a na bočních stěnách, kde tvoří přechod mezi tmavými a světlými zónami. Sportovní vzhled navíc umocňují individuální karosářské doplňky s lesklým lakem a 20“ kola BBS z lehké slitiny s exkluzivním lakováním a širokými pneumatikami.

Přední části interiéru dominují dvě sklopná skořepinová sedadla z modelu Golf GTI Clubsport S, která jsou zušlechtěna nápisem „40“ vyšitým krystalicky šedou nití v hlavové části a perforacemi v designu s voštinovým vzorkem na červeném podkladu na opěradlech, které se opakují také na vnitřních výplních dveří. Symboly bušícího srdce na protažených liniích zdobí ozdobné lišty na vnitřních stranách dveří a ozdobnou lištu pod schránkou před sedadlem spolujezdce. Místo zadních sedadel a zavazadlového prostoru vyplňuje zadní část interiéru highendový audiosystém s výkonem 1360 W a sedmi reproduktory ve speciálním provedení Hi-Fi s osvětlením LED a skleněnými kryty zdobenými rytinami.

GTI Hartbeat3_small

Golf GTI Heartbeat dokládá prvotřídní úroveň učňovského vzdělávání ve společnosti Volkswagen, které se zaměřuje na praktické dovednosti. Od prvních skic až po světovou premiéru před tisíci fanoušky GTI v obci Maria Wörth si tým složený z pěti žen a sedmi mužů ve vlastní režii plánoval každý krok, probíral různé nápady i technická řešení a rozhodl se pro emocionální koncept „Heartbeat“. Vlastními silami vyrobený vůz Golf GTI Heartbeat pak postavil na široká kola.

Přečtěte si také:  Německý úpravce se rozvášnil a z už tak brutálního prémiového kombi udělal výkonnou lokomotivu

Studenti absolvují následující učební obory: řemeslník pro výrobu interiérů vozidel, lakýrník vozidel, mechatronik pro motorová vozidla, technický produktový designér a procesní technik pro plasty a kaučuk. Tito talentovaní mladí lidé si během realizace projektu učňovského vzdělávacího programu společnosti Volkswagen osvojili velké množství odborných znalostí a dovedností a pod vedením Holgera Schülkeho vytvořili silný tým.

GTI Hartbeat4_small

„Naši studenti poznávají při výrobě GTI svých snů komplexnost automobilové konstrukce,“ říká Peter Christ, vedoucí výuky v oblasti Kompletní vozidlo ve Wolfsburgu. „Za tím účelem vybíráme talenty s mimořádně dobrými výsledky a nabízíme jim příležitost učit se od zkušených školitelů a dalších odborníků z celé společnosti – například z oblastí designu, multimediálního centra, haly pro pilotní výrobu a lakovny.“

Golf GTI Heartbeat je od roku 2008 devátým projektovým vozidlem GTI učňovského programu společnosti Volkswagen, které učni vyrobili pro setkání fanoušků modelu Golf GTI u jezera Wörthersee, kde ho následně představili ve světové premiéře.

GTI Hartbeat2_small

Tým Wörthersee 2016 z Wolfsburgu:

Učni (podle oborů): Řemeslníci pro výrobu interiérů: Mona Böková (20) a Jacqueline Budichová (21, obě Volkswagen), Jennifer Haseová (21) a Tim Schneider (20, oba Sitech). Lakýrníci: Marc Hoffmann (21) a Osema Zouari (26). Mechatronici pro motorová vozidla: Jonas Rohrbeck (22, mluvčí týmu), Nils Burgstedt (21), David Rodenberg (21) a Tobias Weber (21). Technická produktová designérka: Sandrine Reißigová (22). Procesní technička pro plasty a kaučuk: Lisa Brandesová (21).

Vedoucí projektu: Holger Schülke. Koordinace a kontrola projektu: Martin Nobbe.

Sitech Sitztechnik je společnost, která se zabývá vývojem a výrobou sedadel pro vozidla koncernu Volkswagen.

Projekty „GTI Wörthersee“ 2008 – 2016 a jejich výjimečné atributy (výběr):

  • 2008: Golf GTI Performance: výklopné křídlové dveře, široká karoserie, třímístný interiér, vzduchové odpružení
  • 2009: Golf GTI Street: dvoubarevný koncept s ozdobnou fólií
  • 2010: Golf GTI Yellow Pearl: exkluzivní lakování s odpovídajícím interiérem
  • 2011: Golf GTI Reifnitz: dvoumístný interiér, vícebarevné lakování s plynulými přechody, hliníková hlavice řadicí páky
  • 2012: Golf GTI Black Dynamic: ozdobná fólie, vyražené logo GTI na dveřích a zadním výklopném víku
  • 2013: Golf GTI Cabrio Austria: lakování v barevné kombinaci červená-bílá-červená, výdechy ventilační soustavy s voštinovým vzorkem
  • 2014: Golf GTI Wolfsburg Edition: siluety Wolfsburgu na vnitřních a vnějších stranách dveří
  • 2015: Golf GTI Dark Shine: výfuková soustava s řízenými klapkami pro výrazný zvuk
  • 2016: Golf GTI Heartbeat: dvoumístný vůz s výkonem 295 kW (400 k), dvoubarevným konceptem s tmavou kontrastní fólií, exteriér a interiér se symboly bušícího srdce a voštinovými ozdobnými prvky.
Přečtěte si také:  ABT upravil CUPRA Leon i Leon Sportstourer. Motor posílil o 60 koní a 50 Nm

Druhá premiéra: Golf R Variant Performance 35 z Cvikova

Studenti z výrobního závodu Cvikov společnosti Volkswagen Sachsen odhalili u jezera Wörthersee další koncept, který nese označení Golf R Variant „Performance 35“. Číslo „35“ poukazuje na výkon zvýšený na 257 kW/350 koní a zároveň na druhé jubileum letošní akce v obci Maria Wörth: 35. ročník Setkání GTI u jezera Wörthersee. Také tato studie na základě sériově vyráběného modelu Golf R Variant dokládá kreativitu, skvělé výkony, týmového ducha, řemeslné dovednosti a technické znalosti učňů společnosti Volkswagen. „Performance“ symbolizuje tradici, preciznost a perfekcionismus výrobního závodu společnosti Volkswagen Sachsen, který je exkluzivním místem výroby modelu Golf Variant.

Mezi výjimečné prvky cvikovského konceptu patří ruční dvoubarevné vícevrstvé lakování v barevných odstínech Quarzite a červená Tornado s plynulými přechody. Do kapoty motoru jsou integrovány dva ventilační otvory. Design interiéru vozidla je barevně přizpůsoben vnějšímu designu, strop byl individualizován technikou airbrush a „hvězdami“ LED. Highendová zvuková aparatura uložená v zavazadlovém prostoru a disponující celkem 12 reproduktory dosahuje nejvyššího výkonu 1200 W. Zavazadlový prostor je však bez omezení využitelný a navíc je vybaven elektricky výsuvnou podlahou. Speciálně pro premiéru u jezera Wörthersee je uvnitř vozu uloženo dětské odrážedlo „P35“ lakované v barevně sladěném odstínu, protože Golf Variant je zkrátka také rodinným automobilem.

R Variant Performance 35_small