Poslední zhruba rok je pro všechny nesmírně náročný. Na silnicích je sice o něco méně aut a tedy i kolon, ale všechny ta opatření, zákazy a příkazy působí negativně na naši psychiku. Faktem je, že psychická pohoda nebo v posledních měsících spíše nepohoda, se reálně propisuje i do stylu našeho řízení.
Stres jako alkohol
Řidiči si to často nepřipouštějí, ale i fakt, že je ráno rozzlobí děti a odpoledne kolega v práci, se negativně promítne do stylu jízdy. A co začne lehkým rozčílením, může snadno skončit agresivitou, vybrzďováním, nebezpečným a nesprávným předjížděním a v konečném důsledku třeba až dopravní nehodou. Psycholog by řekl, že stres je vlastně reakce těla na pocit, že se blíží útok. Jenže standardně by se během onoho útoku tělo stresu zbavilo. Ten ale nepřijde a tělo jej v prostoru auta neumí vyventilovat jinak, než zbytečným troubením, nervózním popojížděním v koloně nebo i slovním napadáním ostatních řidičů.
Igor Sirota, tiskový mluvčí ÚAMK stres popisuje následovně: „Lze to připodobnit tomu, jak se chová motorista pod vlivem nízkého množství alkoholu v krvi. Je méně soustředěný, reaguje stejně tak zbrkle a nepřiměřeně, jako naopak pomalu a opožděně. Pod vlivem stresu můžeme reagovat nepřiměřeně na jinak bezmála banální situaci nebo naopak nereagovat včas.“
Hlavně klid!
V dnešní době je těžké zůstat v klidu, ale pokud se chceme vyhnout agresivitě a zbytečným dopravním nehodám, nezbyde nic jiného než se pokusit zůstat v pohodě. Igor Sirota to dále komentuje slovy: „Je možné, že si řidiči sice příznaky naštvání a stresu uvědomují, ale nechtějí si to přiznat. Proto je na ostatních ve vozidle, aby vás taktně upozornili, požádali o pauzu. To nejrozumnější, co totiž v takové situaci můžete udělat, je zastavit na vhodném místě, dát si pauzu, uklidnit se a až poté znovu usednout za volant.“
Pokud řidič nemá spolujezdce a přistihne se, že nadává už čtvrtému řidiči, který jej předjel, jede agresivně a nejraději by nechal všechny ostatní kolem zmizet, je ten správný čas na krátkou pauzu. Stačí na pár minut zastavit na čerpací stanici, koupit si třeba něco dobrého a nadechnout se čerstvého vzduchu. Stačí dvě až tři minuty, které jsou schopny to nejhorší nervozitu zmírnit a přispět tím tak k větší pohodě za volantem a tedy bezpečné cestě.