policie-superb-radar

Středočeská policie má první Škodu Superb s policejními polepy a radarem. Brzy takových aut bude u policie víc

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 19. 8. 2021


Je všeobecně známo, že policejní auta, která mají typické policejní modrožluté polepy, tedy spadající do Pohotovostních motorizovaných jednotek (PMJ), nemají instalované radary pro měření rychlosti. To se ale v uplynulých dnech změnilo! Středočeská policie si, jako první v Česku, do užívání převzala Škodu Superb s polepy i radarem. A brzy podobných aut bude mnohem víc.

Nový vůz se zabudovaným radarem mohou řidiči prioritně potkat na dálnicích Středočeského kraje, na které se bude dohled nad dodržováním rychlosti soustředit především. „Za sedm měsíců letošního roku jsme v rámci celého středočeského kraje řešili přes osm tisíc dopravních nehod, na dálnicích pak zhruba 10% – tedy průměrně ročně zhruba 1 500 nehod. A druhou nejčastější příčinou je právě rychlá jízda,“ řekl středočeský policejní náměstek pro uniformovanou policii Jan Tulach.

Přečtěte si také:  Policejní škodovky nejezdí jen v Česku. Mají je policisté skoro po celém světě

„Proto jsem velice rád, že máme k dispozici toto vozidlo, které bude určitě na řidiče působit i preventivně. Spravujeme osm dálnic a nehody způsobené právě rychlou jízdou nejsou bohužel ničím výjimečným. A následky jsou někdy fatální . . . naprosto zbytečné ztráty lidských životů,“ řekl náměstek Tulach.

Vedoucí odboru metodiky a koordinace výkonu služby z Ředitelství služby dopravní policie Michael Hodboď, mají tyto vozy, oproti těm starším, větší množství fluorescenční barvy. „A to z důvodu, aby bylo vozidlo na dálnici vidět s dostatečným předstihem. No a majáková světla s přidaným červeným světlem jsou prakticky již standardem, který pomáhá zvýšit viditelnost signalizace i v jasně slunečných dnech,“ řekl.

„V rámci celé republiky dostane postupně policie 38 stejných vozů,“ doplnil ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Vozy budou sloužit i ke kontrole platnosti mýtného na dálnicích za pomoci zařízení Argos. „Policie ČR zakoupila vozidla i v souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek. Ta budou nasazena na celou dálniční síť v republice, a co se týká vybavení měřící techniky, policie se snaží vyvážit represivní a části kontrolní činnosti s preventivní, kterou bude právě tento vůz v barvách policie vykonávat,“ uzavřel plukovník Jiří Zlý.

Přečtěte si také:  Takto policie dnes měří rychlost. Nejčastěji jsou radary schované v autech a umí měřit i z protisměru

Ještě dodáme, že jde o Škodu Superb s pohonem všech kol a dvoulitrovým benzinovým motorem o výkonu 280 koní pod kapotou.