Mladoboleslavská automobilka je tradičním dodavatelem policejních vozidel: jen v domovské České republice jich od roku 1993 policii předala už přes dvacet tisíc. Vozy ŠKODA ve službách mužů a žen zákona však můžete potkat v mnoha koutech světa. Leckdy dokonce se speciální výbavou, ve které nechybí ani takové vychytávky jako držák na samopal. A kde všude tedy můžete policejní škodovky potkat? Možná budete překvapeni. 🙂

Česko

České silnice v současnosti mimo jiné brázdí 865 policejních vozů Škoda Octavia třetí generace. Mezi jejich speciální výbavu vedle klasických majáků, polepů a dalšího vybavení patří také masivní trubkové rámy. Ty vznikly jako nástroj k ochraně posádky policejního vozu při automobilových honičkách. Zvlášť pomáhají při takzvaném PIT (pursuit intervention technique) manévru. Rám je namontovaný na zesíleném předním nárazníku, má černé práškové lakování a váží 19,8 kilogramu. Bezpečně z cesty odsune nebo zastaví auto o maximální hmotnosti jedné tuny a výšce alespoň šedesát centimetrů.

Přečtěte si také:  Policisté trénovali drsný manévr k zastavení ujíždějících řidičů. Inspirací jim jsou američtí kolegové

Nově pak česká policie získala vozy ŠKODA KODIAQ, které pohání zážehový motor 2,0 TSI o výkonu 140 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG. Samozřejmostí je pohon všech kol, který se uplatní zejména při zásazích v zimě nebo v obtížně dosažitelných místech mimo zpevněné komunikace.

Doplňují je kombíky ŠKODA SUPERB s výbavou Ambition. Mají motor 2,0 TSI o výkonu 206 kW, převodovku DSG, pohon všech kol a adaptivní podvozek. Jejich maximální rychlost činí 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí během 5,8 sekundy. Kromě běžné policejní techniky, jako jsou majáky či radiostanice, jsou osazeny vysokovýkonným kamerovým systémem na čtení registračních značek vpředu i vzadu jedoucích vozidel. Ten umožní třeba i okamžitou kontrolu uhrazení dálničního poplatku. Velký zavazadlový prostor se speciální zástavbou pro potřeby dopravní policie pak poslouží také jako mobilní kancelář.

Velká Británie

Vozy s modrým majákem slouží v britských záchranných složkách už přes 110 let. V roce 2020 dodala ŠKODA 491 vozů OCTAVIA, SUPERB nebo KODIAQ. Britská policie jde s dobou, a tak její flotilu letos rozšířilo také první elektrické SUV značky ŠKODA. ENYAQ iV v policejních barvách ujede na jedno nabití až 535 kilometrů a téměř prázdný akumulátor se na osmdesát procent kapacity dobije za 38 minut.

Přečtěte si také:  Britští záchranáři budou jezdit ve Škodě Octavii Scout. Běžný zákazník ji tam k dispozici mít nebude

Na rychlou jízdu mají ostrovní policisté vůz ŠKODA OCTAVIA RS o výkonu 180 kW, která vyrazí z nuly na sto za 6,6 sekundy. Za zmínku rovněž stojí speciálně upravený KODIAQ, jehož zavazadlový prostor je přeměněn na mobilní kotec pro přepravu čtyřnohých členů policejního sboru. Dva samostatné boxy jsou klimatizované, teplotu lze regulovat z přední části vozu. Pokud by psům hrozilo nebezpečí a nebylo možné otevřít záď vozu, mohou kotce bezpečně opustit výklopným skleněným oknem do kabiny auta. 

Nový Zéland

Značka ŠKODA před časem zvítězila v tendru novozélandské policie. Letos by policisté měli dostat 355 vozů a v následujících čtyřech letech převezmou 450 až 500 vozů ročně. Jedná se o modely ŠKODA SUPERB COMBI s motory o výkonu 206 a 162 kW a ŠKODA KODIAQ s výkonem 132 kW. Novozélanďané rovněž uvažují o pořízení hybridního modelu ŠKODA SUPERB iV.

Arménie

Policejní sbor hlavního města Jerevanu si letos pořídil 150 vozů ŠKODA OCTAVIA a v zemi tak půjde o první nasazení vozů ŠKODA coby hlídkových aut v „první linii“. Vozy dostanou silnější akumulátory, ledkové majáky, 360stupňové pátrací světlomety a další speciální výbavu.

Přečtěte si také:  Škoda britské policii připravila model Kodiaq speciálně upravený pro převoz psů

Bosna a Hercegovina

Policie v metropoli Sarajevu si prvních deset vozů ŠKODA OCTAVIA koupila v roce 2018, o rok později následovala další stovka pro republikový sbor.

Bulharsko

Bulharská policie provozuje celkem 344 vozů ŠKODA RAPID, jejichž zvláštní výbavou je kapacitnější akumulátor a výkonnější alternátor — jde však o standardní tovární nabídku, nikoli řešení na míru.

Finsko

Civilní i plně označené vozy ŠKODA slouží v zemi tisíců jezer už několik let. V „ostrém“ nasazení jezdí zhruba 180 vozů, dalších 32 civilních aut bez policejní výbavy slouží coby běžná služební. Ve Finsku jezdí vozy ŠKODA OCTAVIA a SUPERB, které si místní policejní sbor nechává upravovat od domácích firem radary, kamerami, speciálními radiostanicemi a samozřejmě majáky a polepy.

Přečtěte si také:  Policie převzala nové policejní automobily. Využívat bude desítky nových modelů Superb Combi a Kodiaq

Francie

Ve službách francouzských policejních složek najdeme vozy ŠKODA FABIA, KAROQ, KODIAQ, OCTAVIA či SCALA – v posledních třech letech jich automobilka dodala téměř sedmnáct stovek.

Itálie

Také na Apeninském poloostrově můžete potkat několik set vozů ŠKODA OCTAVIA a SUPERB s policejními polepy. Od roku 2012 jich Italové koupili na jedenáct set. Mezi zajímavou výbavou můžeme zmínit třeba schránku na samopaly mezi předními a zadními sedadly, organizátor na speciální výbavu v kufru nebo pokročilou komunikační a GPS techniku.

Izrael

Ve službách izraelských policistů se během posledních pěti let „protočilo“ několik stovek vozů ŠKODA OCTAVIA a SUPERB coby běžných hlídkových i neoznačených automobilů.

Litva

Litevští policisté jezdí ve vozech ŠKODA od roku 2008 a pochvalují si je. Používají na dvě stovky automobilů OCTAVIA, YETI a SUPERB s tradiční policejní výbavou, mezi niž patří například i mříže a upravený interiér zadní části vozů.

Přečtěte si také:  Řidič nezvládl příliš vysokou rychlost a skončil zaparkovaný na dětském hřišti. Naštěstí bylo prázdné

Lotyšsko

Zde policie používá 52 automobilů ŠKODA OCTAVIA a 37 vozů ŠKODA SUPERB. Slouží výhradně jako neoznačená vozidla zaměřující se na kontrolu dopravy.

Rakousko

Vozy ŠKODA patří do výbavy rakouských policejních složek už od roku 2006. Ve flotile zhruba dvanácti stovek vozů převládají modely ŠKODA OCTAVIA COMBI 4×4 a ŠKODA KODIAQ rovněž s pohonem všech kol. Další vozy OCTAVIA a SUPERB slouží jako civilní. Zajímavostí je, že vozy si policie pořizuje na tří- až čtyřletý leasing — důležitým faktorem proto je, aby policejní výbava byla nainstalována „neinvazivně“ a šla snadno beze stop odmontovat.

Přečtěte si také:  Policie objednala 1200 kusů Škody Scala v policejních barvách za 840 milionů korun. První auta už jsou dodána

Srbsko

Přes dva a půl tisíce vozů ŠKODA OCTAVIA nebo SCALA vybavených zvukovou a světelnou signalizací nebo speciálními rádiovými stanicemi můžeme potkat i na srbských silnicích.

Španělsko

Španělská policie dostávala od roku 2018 desítku vozů ŠKODA OCTAVIA a KAROQ ročně.

Ukrajina

Vozy ŠKODA RAPID, OCTAVIA, SUPERB a KODIAQ jsou k vidění i na ukrajinských silnicích. Ukrajinské policejní složky jich za poslední tři roky převzaly na dvanáct set.

Přečtěte si také:  Škoda dá v budoucnu přednost elektromobilům před plug-in hybridy

3 komentáře

Přidat komentář