Elektronické dálniční známky jsou v prodeji od prosince loňského roku. V lednu a v prvních únorových dnech na ně hromadně řidiči přechází a tak se na jejich používání zaměřila jak policie, tak celní správa. A nestačila se divit.

Přečtěte si také:  Na co si dát pozor při nákupu elektronické dálniční známky?

Jen za leden a první únorové dny bylo kontrolami odhaleno na 1200 řidičů, kteří buď vyrazili na dálnice bez zaplaceného poplatku, nebo měli na okně starou, neplatnou známku. Celní správa řešila 580 řidičů bez známky, přičemž za to rozdala pokuty ve výši 666 000 Kč. A to je jen za leden. První únorový den pak celníci narazili na dalších 63 řidičů bez známky nebo s vylepenou známkou starou. 61 případů vyřešili na místě, další dva předali do správního řízení. Policisté pak mají na svědomí ten zbytek. To znamená 620 řidičů, kteří na pokutách policii zaplatili 434 000 Kč.

Jakkoliv si celní správa i policisté nový systém kontrol dálničních známek pochvalují, je pro ně jednodušší a rychlejší, ve skutečnosti se zas tak moc nezměnilo. Celník nebo policista stále musí prověřit vybrané vozidlo a pak jej zastavit a přestupek s řidičem řešit. S nalepovacími známkami to bylo podobné, jen se nepracovalo se systémem ale přímo s faktem, zda řidič má nebo nemá známku na okně.

Přečtěte si také:  Policie bude kontrolovat elektronické dálniční známky kamerami v autě i na mýtných branách. Automaticky pokutu nedostanete

Kromě těchto fyzických kontrol jsou k detekci známek určené také vybrané mýtné brány. Ovšem jejich systém není schopen rozesílat pokuty. Jen upozorní úřady na to, že v tom místě, kde mýtná brána je, se pohybuje jistý počet řidičů bez známky.

Přidat komentář