dalnice-d6-krusovice

Na co si dát pozor při nákupu elektronické dálniční známky?

Autor: Tisková zpráva - Zdroj: Státní fond dopravní infrastruktury - Foto: Ministerstvo dopravy - 11. 1. 2021


Přestože je systém nákupu nových elektronických dálničních známek jednoduchý, při jejich pořizování mohou vznikat chyby. Nejjednodušší je proto pořídit si elektronickou dálniční známku v předstihu. Motoristé si tak mohou vše v klidu zkontrolovat a případné chyby opravit.

Nejjednodušším a nejvyhledávanějším způsobem je nákup elektronické dálniční známky v e-shopu. Statistiky ukazují, že se pro tento způsob nákupu rozhoduje kolem 80 % řidičů. Od loňského prosince si v něm koupilo elektronickou dálniční známku 308 808 lidí. V drtivé většině se jednalo o roční poplatek (281 165). Z nákupů na e-shopu je přibližně polovina uskutečněna z mobilních telefonů a polovina z počítače.

„Při nákupu v e-shopu lidé občas zadají špatně svoji SPZ nebo e-mail. Pokud si nastaví začátek platnosti e-známky ihned, není bohužel možné chyby opravit. Doporučujeme tedy koupit známku alespoň s několikadenním předstihem platnosti. V tom případě mají motoristé čas vše v klidu zkontrolovat a případně opravit,“ radí Martin Opatrný, mluvčí s.p. CENDIS, který má elektronické dálniční známky na starosti.

elektronicke-dalnicni-znamky

Na co si dát pozor při nákupu dálniční známky?

  1. Nové roční dálniční známky už neplatí kalendářní rok, ale libovolných 365 dní. Pokud tedy není potřeba známku hned od 1.2., kdy končí platnost starých ročních kupónů, je možné si známku koupit třeba až na jaře před prvním výjezdem na dálnici.
  2. Bez ohledu na prodejní kanál (e-shop, pošty nebo EuroOil) je nejlepší kupovat elektronickou dálniční známku alespoň s několikadenním předstihem; vyhnete se tak případným problémům se špatně zadanými údaji.
  3. Pokud chcete platit bankovním převodem, nelze nastavit platnost známky ihned, ale až za 5 dní od zadání úhrady (např. 11.1. zadaný příkaz k platbě, začátek elektronické dálniční známky nastaven od 18.1.).
  4. Jestliže je nákup elektronické dálniční známky proveden na pobočce České pošty nebo čerpací stanici EuroOil, je potřeba zadané údaje zkontrolovat přímo na místě. Opravit je lze pouze do 15 minut na stejné pobočce, jinak už při okamžité platnosti nejsou změny možné.
  5. Když si elektronickou dálniční známku pořídíte v e-shopu a nastavíte její platnost ihned, nejsou možné úpravy SPZ/RZ. Je třeba ji zadat správně. Správně je potřeba zadat i e-mailovou adresu, jinak nemůže přijít Potvrzení o úhradě.

K 11. lednu se prodalo celkem 373 743 elektronických dálničních známek za více než 518 milionů korun. Na pobočkách České pošty to bylo 43 056 kusů, na čerpacích stanicích EuroOil 20 487 a prostřednictvím samoobslužných kiosků 1 392 kusů.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru