Kia_e-Soul-dobijeni-elektromobil

Stát plánuje koupit stovky elektromobilů. Mají vyjít na asi 750 milionů korun

Od Anina Russová | Zdroj: ČTK, zdopravy.cz- Foto: Kia - 11. 5. 2022 1

Národní akční plán čisté mobility zavazuje stát mimo jiné k tomu, aby využíval a pořizoval elektromobily. A protože je tento závazek nezbytné dodržet, plánuje stát velký nákup elektromobilů. A plány jsou to poměrně jasně definované. Jak upozornilo ČTK a server zdopravy.cz, Ministerstvo financí, které je v tomto případě hlavním zadavatelem, poptává 711 elektromobilů za asi 750 milionů korun bez DPH.

Tato monstrózní zakázka je rozdělena na dvě části. I tak bude jednotný nákup elektromobilů mnohem efektivnější a hlavně levnější, než kdyby jej organizovaly jednotlivé úřady. A právě cena hraje ve větší části zakázky prim. Z 90 % bude záležet právě na ní. Z dalších sedmi procent bude rozhodovat dojezd auta a ze třech procent se bude přihlížet k tomu, aby nabízená vozidla splnila požadavek týkající se možnosti dobíjení na třífázový proud s napětím 400 V. Podle ČTK už proběhly předběžné tržní konzultace, kterých se účastnily značky Ford, Hyundai, Škoda a Renault.

Přečtěte si také:  Soud podpořil zrušení výběrového řízení na nová policejní auta. Až příliš nahrávalo škodovce

V menší části, která se týká 325 spíše menších elektromobilů, bude podle webu zdopravy.cz důležité, aby dojezd byl alespoň 270 kilometrů a zavazadlový prostor s objemem 300 litrů.

Dá se očekávat, že toto výběrové řízení bude podrobně sledováno. To proto, že jen před několika málo dny skončil soud mezi ministerstvem vnitra a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad tendr, který vyhrála Škoda, napadl, protože byl až příliš ušitý na míru právě mladoboleslavské automobilce.