Správné předjíždění není věda, přesto řidiči tragicky chybují. Ego a spěch musí zůstat doma

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Ilustrační foto: Besip - 12. 8. 2022


V úterý krátce po poledni vyjížděli policisté a záchranáři z královehradeckého kraje k vážné dopravní nehodě osobního auta a traktoru. K nehodě došlo na rovném a přehledném úseku poté, co mladá řidička nezvládla předjížděcí manévr v místě, kde je to zakázáno. Krom toho předjížděla ve chvíli, kdy měl řidič traktoru puštěný blinkr doleva a chtěl odbočit.

Vše skončilo nárazem, převrácením traktoru na bok a zraněním řidičky a spolujezdkyně z osobního auta a řidiče traktoru. A vše bylo naprosto zbytečné. Stačilo jen nepředjíždět ve chvíli, kdy je to zakázané a zjevně nemožné.

Pár základních pravidel

Je nezbytné si pamatovat, že předjíždět je možné jen na přehledných místech, tedy nikdy ne před zatáčkou nebo před horizontem. Zároveň je možné zahájit předjíždění jen ve chvíli, kdy má řidič dobrý rozhled, zkontroluje situaci před sebou, ale také za sebou! Je také nutné použít blinkr, ideálně včas. A také zohlednit své schopnosti, ale také schopnosti auta.

Přečtěte si také:  Úprava rozestupu při předjíždění cyklistů budí vášně. AutoMat a ministerstvo dopravy si posílají otevřené dopisy

Řidiči nikdy nesmí předjíždět tam, kde je to značkami zakázáno, kam nevidí a tam, kde si nejsou jisti. Nikdy není dobré předjíždět, když už předjíždí někdo před vámi. Raději je lepší počkat. Odborníci také doporučují předvídat za ostatní a snažit se odhadnout rychlost a vzdálenost protijedoucího auta nebo motocyklu. Především u motorek se může stát, že jedou rychleji, než čekáte. A co se rychlosti týče, nebojte se při předjíždění sešlápnout plynový pedál více než jindy. Předjíždění musí být rychlé a plynulé. Zároveň ale mějte na paměti, že i při předjíždění je nutné dodržovat maximální povolenou rychlost.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek