Špatně zajištěný náklad nebo přetížená vozidla. Při policejní akci zaměřené na kamiony dostal pokutu každý kontrolovaný řidič

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 10. 7. 2022


Jihomoravská policie se před pár dny znovu zaměřila na řidič nákladních aut a autobusů. Ačkoliv jsou podobné akce poměrně časté, řidiči jsou nepoučitelní. Ani tentokrát se to neobešlo bez pokut a kaucí, když některé byly i hodně drahé.

Akce se konala především na dálnici D1 ve čtvrtek 7. července, a kromě policie se na ní podílelo i Centrum služeb pro silniční dopravu. Vše trvalo jen pár hodin, protože kontroly řidičů a jejich aut byly velmi důkladné.

Přečtěte si také:  Konec Eltodo aut s kamerami. Parkování v Praze bude monitorovat nový český startup

„Během akce bylo totiž zastaveno pět řidičů, kteří byli podrobeni hloubkové kontrole, a nakonec všichni odjeli s nějakou pokutou. Nejčastěji se jednalo o špatně zajištěný náklad, překročení nejvyšší dovolené rychlosti nebo porušení sociálních předpisů. Vůbec nejhůř dopadl profesionální řidič rozvážkové společnosti, který řídil velký kolos bez vložené karty řidiče do tachografu,“ popsal krajský policejní tiskový mluvčí Petr Vala. V tomto případě řidič dostal několikatisícovou pokutu a další čeká i na dopravce. Ovšem v jeho případě by se mohla vyšplhat až na 350 000 Kč.

„Za první pololetí letošního roku bylo odhaleno téměř pět stovek chybujících šoférů nákladní a autobusové dopravy. Sto dvacet přestupků pak muselo být pro svou vážnost postoupeno do správního řízení, zbytek policisté vyřešili na místě pokutou. Ve čtvrtině případů muselo být přistoupeno i k uložení kauce. Jednalo se o zahraniční šoféry, kdy bylo nebezpečí, že se jednoduše nedostaví k případnému správnímu řízení. Na kaucích bylo vybráno přes čtyři miliony korun. Přetížená vozidla mělo více než dvě stě řidičů, to je téměř polovina kontrolovaných vozidel. Dvacet dva hříšníků pak se odmítlo nízkorychlostnímu vážení vůbec podrobit,“ popsal Petr Vala.