Smart ForTwo Cabrio: městské vozítko umí skládat střechu – foto + video

Autor: Jan Karlík - 30. 8. 2015


V polovině července letošního roku jsme se byli v Německu projet novým Smartem ForTwo a ForFour s nejsilnějším turbo motorem a novou dvouspojkovou převodovkou. Jako třešničku na dortu si zastoupení automobilky Smart připravilo ukázku předprodukčního kousku modelu ForTwo Cabrio. Jako jedni z prvních jsme měli možnost si tento model do detailu prohlédnout, ale bohužel jsme museli mlčet. Telefony a foťáky nám byly zabaveny a my nesměli ani naznačovat. Nyní vám však můžeme ukázat produkční verzi modelu ForTwo Cabrio, k jehož představení dojde na letošním autosalonu ve Frankfurtu.

Verze kabriolet si vzhledem k chybějící vrchní části vozu vyžaduje dostatečné vyztužení. V případě ForTwo Cabrio byly přidány výztuhy k A-sloupkům a do podlahy. Výsledkem je o 15 % vyšší torzní tuhost karoserie, ale ruku v ruce s tím vzrostla i hmotnost. Zvýšení hmotnosti si žádalo také lehké změny v nastavení podvozku. V reálném provozu byste tento rozdíl ale zaznamenat neměli.

Od klasického modelu se Smart Fortwo Cabrio liší odnímatelnými bočními panely střechy, které můžete chytře schovat do víka kufru (nenastane nepříjemná situace nutnosti zanechání střešních panelů v garáži), a také látkovou střechou, jejíž obsluha je plně elektronická a natažení, případně stažení je otázkou pouhých 12 sekund. Samotná střecha a celý mechanizmus byl řádně testován, měl by v pořádku vydržet 20 000 cyklů a je schopný fungovat v teplotách -15 až +80°C. Pokud je střecha zamrzlá nebo je na ní překážka, ochranný mechanismus pohonu systém vypne.

Nad zadní nápravou mohou být uloženy dva motory. Buď vyberete tříválec 0,9 l o výkonu 71 koní a točivém momentu 91 Nm nebo máte možnost zvolit jeho silnější variantu, která disponuje výkonem 90 koní a točivým momentem 135 Nm. Do základních verzí se dostane pětistupňová manuální převodovka, za příplatek bude již zmiňovaná a velice povedená dvouspojková skříň. Start prodeje je naplánován na listopad tohoto roku.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru