Slovensko chce zavést absolutní přednost chodců na přechodech

Autor: Anina Russová - 6. 4. 2018


Slovenské úřady se rozhodly, že se přidají k zemím, ve kterých platí absolutní přednost chodců na přechodech. S informací přišel server iDnes.

Podle úředníků se právě tímto krokem sníží nehodovost a úmrtnost na přechodech, protože řidiči budou nový zákon automaticky dodržovat. V legislativě by tak Slovensko mohlo mít zahrnutý fakt, že u přechodu řidič musí zastavit i v případě, kdy se chodec k němu teprve blíží. Už tím totiž dává najevo svůj úmysl přejít vozovku.

Jakkoliv to vlastně zní pro chodce dobře, řidiči na toto nové pravidlo podle nás tvrdě doplatí. Dopravní policisté na Slovensku totiž tvrdí, že řidiče chtějí tímto krokem donutit jezdit i menší rychlostí, než jaká je maximální povolená. V tu chvíli pak vlastně vznikne jednoduchá rovnice, kdy se nízká rychlost a absolutní přednost chodců bude rovnat ideálně nulové úmrtnosti a nehodovosti.

Ti stejní úředníci a policisté nejspíš ale zapomněli na to, že všechny studie týkající se dopravy upozorňují na fakt, že čím více nařízení, omezení, zákazů a příkazů musí řidič zpracovávat, tím spíše se dopustí nějaké chyby. Také zapomínají na to, že silnice je tak nějak určena autům, ne chodcům. Pokud tak chodec chce vstoupit do zóny určené pro auta, musí to být co možná nejbezpečnějším a nejrychlejším způsobem a ideálně alespoň po očním kontaktu s řidičem. Ostatně, přesně tak to funguje, respektive by mělo fungovat, u nás.

Ještě dodáme, že stejný zákon, jaký plánují na Slovensku, mají v legislativě zahrnutý například také ve Švýcarsku nebo třeba Belgii.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru