V letošním roce náš čeká velká změna bodového systému, který by se měl dle dosavadních informací výrazně zpřísnit, ale zároveň zjednodušit a zpřehlednit. Zvýšit by se měla i výše pokut, protože, jak ukazují nejnovější statistiky, řidiči bourají a riskují čím dál tím víc. Chystané změny v bodovém systému jsou v současné době v připomínkovém řízení a je tedy zatím velkou neznámou, v jaké podobě nakonec spatří světlo světa. Zjistit bychom to měli snad už na jaře letošního roku.

Jisté je, že jeho nová podoba přinese řadu kritiků, kteří se budou rozčilovat nad tím, jak jsou ty pokuty vysoké. Ty všechny bychom rádi uklidnili. Může totiž být ještě hůř. Mnohem hůř. Jako například na Slovensku. Tamní policie na svém facebookovém profilu před pár dny informovala o řidiči, který si městský obchvat spletl s dálnicí, přičemž samozřejmě neušel bedlivému oku tamního kamerového systému.

Šlo o okruh města Bardejov, kde je maximálně povolená rychlost 50 km/h. Řidiči ale asi ztěžkla noha na plynu, protože kamerový systému naměřil 113 km/h. Rychlost tedy překročil o 63 km/h. Zatímco u nás je takové opravdu velké překročení rychlosti honorováno 5 trestnými body, pokutou ve správním řízení (na místě nelze řešit) mezi 5 a 10 000 Kč a zákazem řízení na 6-12 měsíců, na Slovensku to mají jinak. O něco dražší.

Policisté na facebooku prozradili, že řidič dostal pokutu 700 eur, tedy 17 640 Kč. Případ by se měl také dostat před soud, který rozhodne o tom, na jak dlouho přijde provinilec o řidičák.

Ještě vyšší pokutu dostal řidič z Česka

Přijde vám ta částka opravdu vysoká? Může být ale ještě mnohem vyšší, což už moc dobře ví řidič osobního auta z Česka. Toho tamní policisté přistihli dálniční policisté při překročení rychlosti o 82 km/h, když jel 213 km/h.

Za to si od nich vysloužil nejvyšší možnou pokutu, jakou vůbec mohou udělit, tedy 800 eur (20 160 Kč). I o tomto policisté informovali na facebooku, z jejich postu to pak vypadá, že řidič pokutu zaplatil a mohl tak pokračovat ve své cestě. Pro dobro jeho peněženky doufáme, že pomaleji.