slovensko-skoda_kodiaq-policie

Slovenská policie má nové Kodiaqy. Vypadají jako auta české policie

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Ministerstvo vnitra SR -  15. 4. 2023


Zatímco česká policie používá současný design svých aut se stříbrným lakem a modro žlutými polepy už od roku 2008, tak ta slovenská řešila barvu svých bílých aut se zeleným pruhem teprve nedávno. Překvapením nakonec bylo, když Slováci nový design policejních aut představili. Vypadal totiž prakticky stejně jako ten český. Teď slovenské Ministerstvo vnitra představuje dvě auta, která se opět velmi podobají těm českým. Náhoda?

Slovenské Ministerstvo vnitra před pár dny ukázalo dvě nová policejní auta. Jde o speciálně vybavené Škody Kodiaq. Pokud bychom neviděli slovenské registrační značky, mohli bychom si je splést s těmi, které před třemi roky ukázala česká, respektive pražská policie.

Přečtěte si také:  Škoda Enyaq iV už lze koupit pod milion, ovšem nikoliv všude

Ministerstvo vnitra Slovenské republiky v tiskové zprávě píše: „Policejní sbor má k dispozici dvě nová speciální vozidla. Díky jejich výbavě bude moci posádka zachránit život například účastníkům vážné dopravní nehody, pokud se na místo dostane dříve než záchranáři, a půjde o sekundy.“

Samotné modely i jejich výbava byla vybrána na základě praktických zkušeností příslušníků policejního sboru z praxe. Jejich základem jsou dva modely Škoda Kodiaq 2.0 TSI 4×4 DSG ve výbavě Style. První dvě vozila jsou určena pro krajská policejní ředitelství v Bratislavě a Nitře. Postupně by mělo takových aut přibýt, v každém kraji by mělo být alespoň jedno.

„Uvádíme do praxe pilotní projekt, jehož záměrem je, aby tato vozidla spolu s vyškolenou a zkušenou posádkou policistů byla využívána v rámci hlídkové služby při prověřování náročnějších událostí, kde taková vozidla a posádka dokáže poskytnout potřebnou podporu klasické policejní hlídce. Auta budou využívána také například při pátracích akcích, ale i při vzniku a prvotním řešení mimořádných událostí či vysokoprofilových incidentů jako je např. útok aktivního střelce na měkké cíle, ale i při komplikovaných dopravných nehodách s vyšším počtem zraněných, živelných pohromách, haváriích či požárech,“ uvedl ministr vnitra SR Roman Mikulec, který auta policii slavnostně předával. Součástí posádky Kodiaqů má být určený policista, tzv. velitel, který by zásah na místě řídil a komunikoval s operačním střediskem.

Přečtěte si také:  Policisté se koncem týdne zaměří na používání bezpečnostních pásů a dětských autosedaček

Speciální výbava aut se schovává v kufru, kde je výsuvný systém, v němž jsou jednotlivé funkční doplňky uschované. Jde například o prostředky balistické ochrany zasahujících policistů (balistický štít, vesty, přilby), prostředky na překonání překážek a uzamykacích mechanismů (žebřík, beranidlo, sada páčidel), telekomunikační sady, zastavovací pás, speciální vyhledávací světlo a svítidlo na osvětlení většího prostoru, prostředky sloužící na usměrňování silničního provozu (přenosné kužely, magnetická světla), prostředky předlékařské pomoci včetně defibrilátoru, ale také hasicí přístroj a další.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *