dopravni_zacpa-kolona

Slováci mají novou dopravní značku, která by mohla zmenšit dopravní zácpy

Autor: Pavel Srp - Zdroj: facebook.com - Ilustrační foto: pexels.com - 29. 5. 2023


Učí se to sice v autoškole, ale řidiči to stále dělají. A je to věc, kvůli které vznikají delší dopravní zácpy a kolony. Na Slovensku teď připravili dopravní značku, která by měla toto pravidlo řidičům připomenout.

Český zákon o provozu na pozemních komunikacích říká: „Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5.“

Přesto se stačí projet po velkých českých městech a uvidíte, že řidič toto pravidlo běžně nedodržují. Kvůli tomu, že stojí v křižovatce, nemohou projet auta z ostatních směrů, takže kvůli tomu narostou kolony. Nepomáhají ani žluté čáry, které jsou na silnici často namalované.

Na Slovensku se ale objevuje dopravní značka, která na to řidiče upozorňuje a toto pravidlo, které je i ve slovenském zákoně, připomíná. Značka tuto situaci znázorňuje jak graficky, tak je na ní i nápis: „nevchádzaj, pokiaľ nemôžeš pokračovať“, tedy v překladu: „nevjížděj, pokud nemůžeš pokračovat“.

Značky se budou postupně objevovat nejprve v Bratislavě, kde je budou rozmisťovat tamní policisté. Vytipovali pro ně některé křižovatky, kde se často tvoří kolony. První značka byla umístěna na křižovatku ulic 29. Augusta a Cukrová.

Štítky: , , , , , ,

3 názory na “Slováci mají novou dopravní značku, která by mohla zmenšit dopravní zácpy”


 1. TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
   
  Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
   
  Chci operativní leasing!
   
 2. Zkuste někdy jet a dodržovat předpisy, já to dělám, uvidíte, že budete za blba. Dneska nikdo nic nedodržuje, ale každý moc dobře ví co ti druzí dělají špatně.

 3. Pokud tedy řidiči/ky nedodržují dané pravidlo, je třeba na to ještě vymyslet značku. Připomíná mi to „Pozor, výjezd vozidel stavby!“ – než aby tam občas stál policajt a pokutoval znečištěná vozidla stavby, tak jsou upozorňováni ostatní. Ale na co, že vyjíždí náklaďák – může vyjíždět z jakékoli jiné budovy, odbočky. Na to, že je bahno na silnici – na silnici smí jen očištěné vozidlo! Že se znečistí např. v Praze u Nákladového nádraží tisíce aut, motorek, cyklistů, že se za sucha nadměrně práší, že to za deště klouže jak led – to nikdo neřeší…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru