škoda vision e

Značka ŠKODA je důkladně připravená na nastupující éru elektromobility. První elektromobil přijde spolu s prvním plug-in hybridem na trh příští rok. Do roku 2025 bude v nabídce 10 elektrifikovaných modelů.

Automobilismus momentálně prochází obdobím největších změn za více než 100 let své existence – digitalizace, online služby, autonomní řízení, sdílení aut a alternativní přepravní služby. To vše je blízká budoucnost.

škoda vision e

Nejdříve elektrifikace současných modelů…

Elektromobilita však již klepe na dveře a vy tak budete brzy moci přesednout do elektromobilu ŠKODA. Na elektrický pohon se můžete u modelů ŠKODA těšit již příští rok, kdy na trh dorazí ŠKODA SUPERB PHEV, tedy plug-in hybridní verze vlajkové lodi značky ŠKODA, a také první zcela elektrický vůz mladoboleslavské automobilky: eCITIGO.

Elektrické CITIGO představuje dokonalý vůz do města, kde jeho kompaktní rozměry a bezemisní provoz přinesou největší výhody. SUPERB PHEV, první plug-in hybrid ŠKODA, bude kombinovat spalovací motor s elektrickým pohonem a nabídne i možnost jízdy v čistě elektrickém režimu.

…a pak zcela nové elektrické modely

Opravdová revoluce přijde v roce 2020, kdy se představí sériová verze studie VISION E. Bude to první čistě elektrický vůz ŠKODA navržený na bázi platformy MEB, tedy modulární koncernové stavebnice pro elektromobily.

Koncept VISION E, plně elektrické SUV s pohonem všech kol a výkonem 225 kW, širokými možnostmi infotainmentu a vzdáleného ovládání vozu danými připojením k internetu, se představil v roce 2017 na autosalonu v Šanghaji a strhl na sebe velkou pozornost světové veřejnosti. Také proto, že ŠKODA VISION E slibuje elektrický dojezd až 500 km, který by měla nabídnout i sériová verze.

Do roku 2025 pak bude mít automobilka ŠKODA v nabídce 10 elektrifikovaných modelů v různých segmentech, z nichž šest budou plnohodnotné elektromobily, ostatní pak plug-in hybridy a hybridy. Vedle nich se budou dále vyrábět modely s vysoce efektivními spalovacími motory. Těm by ještě čistší a úspornější provoz mohla přinést kombinace zemního plynu (CNG) jako alternativního paliva a elektrické zadní nápravy, přesně jak to ukázala ŠKODA VISION X, nejnovější studie hybridního SUV. Všechny vozy se budou i nadále vyrábět v České republice spolu s dalšími elektrickými komponenty pro plug-in-hybridní vozy všech značek koncernu Volkswagen.

Vývoj těchto vozů a souvisejících technologií je jedním z cílů Strategie 2025 automobilky ŠKODA a výsledkem velkých investic do výzkumu a vývoje. „Do roku 2022 budeme investovat celkem dvě miliardy eur do elektromobility a nových služeb souvisejících s mobilitou. V tom jsou zahrnuty investice do nových produktů, jakož i do výroby, nákupu, kvality a náběhů nových vozů. Jedná se o největší investiční program v historii značky ŠKODA,“ vysvětluje Bernhard Maier, předseda představenstva ŠKODA AUTO. Značka ŠKODA je tedy na nástup elektrické éry automobilismu důkladně připravená.

škoda vision x

2019

  • začátek výroby modelu ŠKODA SUPERB PHEV, prvního plug-in hybridu značky
  • uvedení ŠKODA eCITIGO, prvního čistě elektrického vozu značky
  • začátek výroby elektrických komponent pro vozy ŠKODA a koncern Volkswagen

2020

  • představení elektrického SUV ŠKODA, sériové verze konceptu VISION E

2025

  • 10 elektrifikovaných modelů, z toho 6 čistých elektromobilů