Škoda po několika měsících obnovila výrobu na Ukrajině. Brzy tam bude zkompletováno několik desítek aut

Od Anina Russová | Zdroj: ČTK - Ilustrační foto: Škoda - 17. 6. 2022 0

Už několik měsíců trvá ruská okupace Ukrajiny a stejně dlouho je pozastavena výroba škodovek v obou zemích. Ovšem na Ukrajinu se Škoda Auto pomalu vrací. Před pár dny obnovila práce ve výrobním závodu v ukrajinském Solomonovu.

Podle ČTK by tam měla firma Eurocar, která je tamním obchodním partnerem Škody Auto, už brzy zkompletovat 80 aut, která byla vypravena vlakem z Mladé Boleslavi. Podle mluvčí automobilky Simony Havlíkové jde o modely Kodiaq a Karoq, které byly na Ukrajinu vypraveny v nedokončené verzi, v takzvané částečné předmontáži. Chybí jim výfuky, u verzi s pohonem všech kol kardanový hřídel, ale i převodovky, nápravy, kola, výfuk nebo motor. Všechny tyto díly byly přibaleny k autům, respektive karoseriím a následně bude vše smontováno právě v Solomonovu.

Přečtěte si také:  Odbory škodovky zdůrazňují odpovědnost za ukrajinské zaměstnance. Automobilka by podle nich měla zmrazit veškeré aktivity v Rusku

„Závod v Ukrajinském Solomonovu současně i nadále funguje jako logistické centrum, které ve spolupráci s OSN a Červeným křížem poskytuje humanitární pomoc Ukrajincům. Obnovení výroby je pozitivním signálem, že Ukrajina je nezdolná ve své touze růst a jít kupředu,“ řekla pro ČTK Havlíková.

Oproti tomu v Rusku je výroba stále zastavena, stejně tak vývoz či dovoz aut. A to i přesto, že právě ruský trh je pro automobilku jeden z největších.