V srpnu v roce 2011 se Škoda Octavia vRS Bonneville Special oficiálně stala nejrychlejším sériovým automobilem na světě s přeplňovaným motorem o objemu 2,0 litru. Stalo se tak v Americe na proslulých solných pláních.

Označení „sériový vůz“ je potřeba brát s rezervou, protože druhá generace Škody Octavia RS samozřejmě tak úplně technicky sériová nebyla. Motor dostal výkonovou injekci, ovšem karoserie zůstala takřka beze změn, zmizela však vnější zpětná zrcátka. Podle pravidel nicméně auto patřilo do kategorie sériových modelů.

Přečtěte si také:  S koupí ojetiny byste měli automaticky myslet na servis

O rekord se pokusila česká značka v rámci oslav desátého výročí modelů RS. A povedlo se jí to. Vždyť tento speciál s výkonem 600 koní dokázal na trati Bonneville Salt Flat v Utahu jet rychlostí více než 365 km/h. To nakonec znamenalo světový rekord, který byl uznaný i asociací Southern California Timing Association (SCTA). 

Škoda Octavia Wagon Supersalita byl ostrý 300koňový závoďák pro italské závody do vrchu

Upravený speciál Škoda Octavia vRS Bonneville Special postavilo britské zastoupení automobilky Škoda. Na Bonneville Speed Week, který se konal od 13. do 19. srpna 2011, se s ní britskému zastoupení povedlo překonat původní rekord sériového vozu s přeplňovaným dvoulitrovým motorem (v kategorii známé jako G/PS) o téměř 20 km/h.

Za volantem při rekordní jízdě seděl Richard Meaden. Ten na trati překonal rekord dvakrát. Poprvé se tak stalo ve čtvrtek 18. srpna, kdy jela 362,6 km/h (225,513 mph). Podruhé pak o den později a v opačném směru, kdy ukazatel rychlosti nakonec zobrazil 367,7 km/h (228,647 mph). Výsledný oficiální čas, který se stal oním rekordem, vznikl zprůměrováním obou měřených jízd: 365,15 km/h (227,080 mph). Impozantní bylo, že 200 mil za hodinu (322 km/h) překonal hned při šesti jízdách.

Robert Hazelwood, ředitel ŠKODA UK, k tomu v tehdejším tiskovém prohlášení řekl: „Je to opravdu senzační výsledek. Naším cílem bylo překonat hranici 200 mph a oslavit tak 10 let řady vRS. A nakonec jsme dosáhli nejen tohoto cíle, ale ještě podstatně více. Tento úspěch věnujeme všem, kdo neúnavně a s nadšením pracovali na tom, aby se ŠKODA stala světovým rekordmanem.”

Přečtěte si také:  Pancéřovanou Škodu Superb si můžete pořídit i v Česku. Na první pohled je k nerozeznání od té běžné

Rekordní auto představila škodovka i na festivalu rychlosti v Goodwoodu, který se konal od 26. do 29. června 2014.